Czterokrotnie był nominowany do Oscara, ale nigdy jako reżyser. Akademia wyróżniała go jako scenarzystę filmów „Bob, Carole, Ted i Alice", „Harry i Tonto", „Wrogowie" oraz „Niezamężna kobieta". Ten ostatni tytuł był również nominowany jako najlepszy film roku - to było jego piąte wyróżnienie, które otrzymałrazem z innymi producentami.
Paul Mazursky urodził się 25 kwietnia 1930 roku w rodzinie żydowskich imigrantów z Europy Wschodniej. Wychował się w Brooklynie. Zaczynał karierę jako aktor. Od wczesnej młodości, pracował w teatrach, próbował stand-up comedy, studiował też w słynnej nowojorskiej szkole Lee Strasberga. Grywał w telewizji, na dużym ekranie debiutował w latach 50., w filmach Stanley Kubricka „Strach i pożądanie" czy Richarda Brooks „Szkolna dżungla." Potem zagrał ponad 70 ról, występując, najczęściej w telewizyjnych serialach, w których występował do później starości. Lubił pojawiać się na ekranie, choćby na moment, jak to robił także we własnych filmach. Jeszcze trzy lata temu zagrał w serii „Fammes fatales" i użyczył głosu muzykowi Bunny'emu z animacji „Kung Fu Panda 2".
Swoje największe sukcesy jako reżyser odnosił w latach 60. i 70. Opowiadał wtedy o moralności amerykańskiej, portretował rodziny, podglądał rozpadające się związki i małżeństwa. Opowiadał o świecie z czasów rewolucji seksualnej, a w swoim najsłynniejszym filmie „Niezamężna kobieta" z Jill Clayburgh i Alanem Batesem wyraźnie przepowiadał nadejście ery feministycznej.
Krytyk Richard Corliss napisał, że nikt nie wszedł głębiej pod skórę fascynującej dekady lat 70. niż właśnie Paul Mazursky.
Później, w erze Reagana, wyreżyserował kolejne obrazy, m.in. „Moskwa nad rzeką Hudson" i adaptację prozy Isaaca Bashevisa Singera „Wrogowie". Jedną z głównych ról zagrała tam Małgorzata Zajączkowska, która wówczas mieszkała w Stanach.