Camerimage: Konkurs długometrażowych dokumentów

Prezentujemy skład Konkursu Długometrażowych Filmów Dokumentalnych "Obraz świata - świat w obrazach" 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE.

Aktualizacja: 23.10.2015 23:17 Publikacja: 23.10.2015 22:54

Kadr z filmu "(Be)Longing"

Kadr z filmu "(Be)Longing"

Foto: Camerimage

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

(Be)Longing
Mieszkańcy górskiej wioski w północnej Portugalii uprawiają ziemię na własne potrzeby. Z powodu masowej emigracji wieś prawie całkiem opustoszała – zostało w niej zaledwie czterdzieści dziewięć osób. Antonia, emigranta, któremu udało się spełnić marzenie o powrocie do domu, spotykamy podczas przygotowań do świętowania nadejścia lata. Daniel to młody pasterz marzący o miłości. Film opowiada o ich – i innych rolników – wspomnieniach, życiu codziennym, którego rytm wyznaczają cztery pory roku, i niepewnej przyszłości.

Tytuł oryginalny: Volta a Terra
Reżyseria: Joao Pedro Plácido
Zdjęcia: Joao Pedro Plácido
Produkcja: O Som e a Fúria Portugalia, Szwajcaria, Francja, 2014

Above and Below
Tam, gdzie nie sięga wzrok – tak najprościej można określić miejsca, w których April, Dave, Cindy, Rick i Ojciec Chrzestny żyją na własnych zasadach. Od kanałów przeciwpowodziowych pod Las Vegas, przez wojskowy bunkier pośrodku gorącego kalifornijskiego pustkowia, aż poza stratosferę w ziemskiej symulacji warunków panujących na Marsie – wszystkich bohaterów karuzela życia wyrzuciła w nieprzyjazne zakątki świata. Pośród chaosu, bólu i śmiechu poznajemy obcą rzeczywistość, której mieszkańcy bywają jednak zadziwiająco podobni do nas.

Tytuł oryginalny: Above and Below
Reżyseria: Nicolas Steiner
Zdjęcia: Markus Nestroy
Produkcja: maximage Szwajcaria, 2015

Bracia
Po 80 latach wygnania dwóch braci wraca z Kazachstanu do Polski. Chcą znaleźć dla siebie miejsce w nowym świecie. Problemem są jednak różnice charakteru. Jeden jest malarzem i marzycielem, natomiast drugi – pragmatycznym inżynierem. Są jak ogień i woda, ale pozostają nierozłączni. Chcą odbudować swoje życie na przekór dramatycznym wydarzeniom, którymi los ich doświadcza – dom braci, razem z kilkoma tysiącami obrazów, spalił się, a jeden z nich umieścił drugiego w domu spokojnej starości. Zaczynają wyścig z czasem – czy zdołają go wygrać?

Tytuł angielski: Brothers
Reżyseria: Wojciech Staroń
Zdjęcia: Wojciech Staroń
Produkcja: Staron Film Sp. z o. o. Polska, 2015

Dotknięcie anioła
Wstrząsające świadectwo Henryka Schoenkera, który ujawnia kompletnie nieznaną historię Biura Emigracji Żydów do Palestyny w Oświęcimiu 1939 roku i stawia niewygodne pytania: Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu? Czy jego rodzinne miasto Auschwitz - Oświęcim musiało stać się symbolem zagłady Żydów, czy też mogło uratować tysiące Żydów ze Śląska? Nieznana szansa legalnej emigracji Żydów Oświęcimia, niewiarygodny zapis pamięci cudem ocalałego chłopca.

Tytuł angielski: Touch of an Angel
Reżyseria: Marek Tomasz Pawłowski
Zdjęcia: Jacek Januszyk
Produkcja: Zoyda Art Production
Polski dystrybutor: Zoyda Art Production Polska, Niemcy, 2014

Drawing Against Oblivion
Co stało się z dziećmi, które położono w złych łóżeczkach? – pyta austriacki artysta, Manfred Bockelmann. Urodzony w 1943 roku malarz i fotograf wyrusza na niecodzienną misję: sporządza portrety niezliczonych dzieci zamordowanych w imię rasistowskiego szaleństwa, by ocalić je od zapomnienia. Aby zmierzyć się z widmem nazizmu, podróżuje do obozu koncentracyjnego Auschwitz i do USA, gdzie spotyka się z ludźmi, którzy jako dzieci przetrwali pobyt w obozach. Film ukazuje okrucieństwa Holokaustu bez użycia nagrań archiwalnych i stanowi przestrogę przed zagrożeniem, jakie niesie rasizm we współczesnym świecie.

Tytuł oryginalny: Zeichnen gegen das Vergessen
Reżyseria: Bärbel Jacks
Zdjęcia: Tobias Corts
Produkcja: Final Frame Niemcy, 2015

Mów mi Marianna
Marianna to czterdziestoletnia atrakcyjna kobieta. Odeszła od osób, które kochała. Pozwała rodziców do sądu, bo tylko tak mogła zmienić zapis w metryce. A wszystko po to, by zmienić płeć.

Tytuł angielski: Call me Marianna
Reżyseria: Karolina Bielawska
Zdjęcia: Kacper Czubak
Produkcja: Studio Filmowe KALEJDOSKOP
Polski dystrybutor: Studio Filmowe KALEJDOSKOP Polska, 2015

Na barkach lwa
Bazując na losach trojga artystów pozbawionych zmysłów pozornie niezbędnych w dziedzinach sztuki, którymi się zajmują, film zgłębia znaczenie obrazów, ulotność wspomnień i pragnienie utrzymania więzi z otaczającą rzeczywistością. Fotografka, która utraciła wzrok, zaczyna kwestionować znaczenie obrazów w przesyconej nimi współczesnej kulturze. Marzący o karierze muzyk musi na nowo zaplanować swoją przyszłość po utracie słuchu. Malarka, której historia posłużyła za inspirację twórcom nagrodzonego Oscarem filmu Za wszelką cenę, szuka swego miejsca w życiu i zastanawia się, kim jest dla świata. Film w niecodzienny sposób analizuje mechanizmy, dzięki którym ludzie zachowują wolę walki nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Tytuł oryginalny: Shoulder the Lion
Reżyseria: Erinnisse Rebisz, Patryk Rebisz
Zdjęcia: Patryk Rebisz
Produkcja: Tupelo Productions USA, 2015

Not All Is Vigil
Antonio i Felisa spędzili całe życie razem, w małej wiosce w prowincji Teruel. Teraz, gdy oboje podupadają na zdrowiu, obawiają się, że nie będą w stanie się sobą nawzajem opiekować. Perspektywa pobytu w domu starców również napawa ich niepokojem. Film Not All Is Vigil ukazuje miłość ludzi w podeszłym wieku oraz ich strach przed samotnością, śmiercią, rozłąką z ukochaną osobą i utratą niezależności w chwili oddania się pod cudzą opiekę.

Tytuł oryginalny: No Todo es Vigilia
Reżyseria: Hermes Paralluelo
Zdjęcia: Julián Elizalde
Produkcja: El Dedo en el Ojo Hiszpania, 2014

Possibilities are Endless, The
Edwyn Collins, ceniony autor tekstów piosenek, po przebudzeniu był w stanie powiedzieć tylko dwie rzeczy: Grace Maxwell i możliwości są nieograniczone. Film przedstawia niewiarygodną historię muzyka, który w wyniku udaru utracił prawie całą pamięć. Wkraczając do wnętrza umysłu Edwyna, wyruszamy w niezwykłą podróż ze skraju śmierci z powrotem do języka, muzyki, życia i miłości. Mając żonę za przewodnika, muzyk zagłębia się w krajobraz wspomnień, próbując wydobyć z pamięci szczegóły własnej historii. Film stanowi nie tylko opowieść o wytrwałości w obliczu przeciwności losu, ale również intymny, napawający nadzieją obraz ponownego odkrywania samego siebie.

Tytuł oryginalny: The Possibilities are Endless
Reżyseria: James Hall, Edward Lovelace
Zdjęcia: Richard Stewart
Produkcja: Pulse Films Ltd. USA, 2014

Scena ciszy
Scena ciszy to poruszający film Joshuy Oppenheimera, stanowiący uzupełnienie nominowanej do Oscara Sceny zbrodni. Dzięki nagraniom przedstawiającym sprawców zbrodni dokonanych w Indonezji w 1965 r. ocalałe małżeństwo dowiaduje się, w jaki sposób zamordowano ich syna i kto dokonał egzekucji. Ich najmłodszy syn, optyk Adi, postanawia przerwać zmowę milczenia i stawić czoło wciąż bezkarnym mordercom brata w pozornie szaleńczy sposób: badając im wzrok, żąda od nich przyjęcia odpowiedzialności za popełnione czyny. Bezprecedensowy obraz stanowi świadectwo przerwania pięćdziesięciu lat ciszy.

Tytuł oryginalny: The Look of Silence
Reżyseria: Joshua Oppenheimer
Zdjęcia: Lars Skree
Produkcja: Final Cut for Real
Polski dystrybutor: Against Gravity Sp. z o. o. Izrael, Dania, Finlandia, Holandia, Francja, Norwegia, Niemcy, Wielka Brytania, Indonezja, 2014

Those Who Feel the Fire Burning
Opowiedziana przez błąkającego się ducha historia smutnego życia uchodźców uwięzionych na krańcu Europy.

Tytuł oryginalny: Those Who Feel the Fire Burning
Reżyseria: Morgan Knibbe
Zdjęcia: Morgan Knibbe
Produkcja: BALDR Film Grecja, Włochy, 2014

Wizyta
Położone w Wiedniu niezależne UNO City to jedna z głównych siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jej projekt architektoniczny z końca lat 70. ubiegłego wieku przypomina nieco ogromny statek kosmiczny, który wylądował w sercu cywilizowanego świata. W jednym z gmachów imponującej instytucji symbolizującej potęgę ludzkości mieści się UNOOSA – Biuro ONZ do spraw Przestrzeni Kosmicznej.

Tytuł oryginalny: The Visit
Reżyseria: Michael Madsen
Zdjęcia: Heikki Färm
Produkcja: Magic Hour Films Dania, Finlandia, 2015

Celem konkursu jest docenienie filmu dokumentalnego, jako twórczej interpretacji rzeczywistości. Kładąc szczególny nacisk na wizualną i estetyczną stronę dzieła, jury ocenia najlepsze osiągnięcia w sztuce obrazu filmowego, przyznając nagrody najlepszym autorom zdjęć filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu.

(Be)Longing
Mieszkańcy górskiej wioski w północnej Portugalii uprawiają ziemię na własne potrzeby. Z powodu masowej emigracji wieś prawie całkiem opustoszała – zostało w niej zaledwie czterdzieści dziewięć osób. Antonia, emigranta, któremu udało się spełnić marzenie o powrocie do domu, spotykamy podczas przygotowań do świętowania nadejścia lata. Daniel to młody pasterz marzący o miłości. Film opowiada o ich – i innych rolników – wspomnieniach, życiu codziennym, którego rytm wyznaczają cztery pory roku, i niepewnej przyszłości.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Film
„Andy Warhol. Amerykański sen”: Papież pop-artu z Mikovej
Film
Nie żyje Maria Oleksiewicz
Film
Rekomendacje filmowe: Kandydaci do Oscara z Polski i Norwegii oraz hit Watchoutu
Film
Europa walczy o Oscary. Z kim rywalizuje polski film?