Producenci oprogramowania zakończyli rok w optymistycznych nastrojach. Największe firmy z tego sektora, obecne na Liście 500, mogą pochwalić się wzrostem przychodów i dobrą rentownością. W zeszłym roku nie szczędziły środków na inwestycje i zwiększały zatrudnienie. Najwięcej pracowników ma grupa Asseco, która działa w kilkudziesięciu krajach. To również ona może się pochwalić najwyższymi w branży przychodami i zyskami.
Sektor nowych technologii jest zróżnicowany. Trudno sprowadzić wszystkie firmy do jednego mianownika. Obok twórców oprogramowania (Asseco, Comarch, Sii, Oracle) mamy też m.in. producentów gier (CD Projekt). Gdyby dodać jeszcze reprezentantów telekomunikacji i mediów, otrzymalibyśmy cały sektor TMT: technologia, media i telekomunikacja.
Najwięcej wspólnych punktów mają producenci oprogramowania oraz twórcy gier. Zatrudniają specjalistów od IT, a zdecydowaną większość przychodów osiągają za granicą. Dobrze obrazuje to przykład Asseco Poland, które z roku na rok zwiększa odsetek sprzedaży eksportowej. W sektorze gier komputerowych dominacja zagranicy jest jeszcze bardziej widoczna, ponieważ cała ta branża ma charakter globalny. Dlatego nie dziwi fakt, że ponad 90 proc. przychodów CD Projektu pochodzi spoza Polski.
Kondycja każdej branży jest skorelowana z tempem wzrostu gospodarczego. W 2019 r. polski PKB dynamicznie rósł, co sprzyjało wydatkom na IT. Polskie firmy z sektora nowych technologii zacierały ręce i sprzedawały systemy ERP (do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa), CRM (do zarządzania relacjami z klientami), BI (business intelligence) oraz inne automatyzujące i optymalizujące działalność przedsiębiorstw. Ożywienie, po latach zastoju, było też widoczne w sektorze publicznym.