Jednak gdy część z tych dóbr nie jest objęta zwolnieniem, musimy je ująć w zeznaniu.
Ta ogólna zasada dotyczy zarówno spadków i darowizn sprzed 1 stycznia 2007 r., jak i uzyskanych po tej dacie. Moment, w którym powstaje obowiązek zapłaty podatku, zależy od tego, czy jest to darowizna, spadek, zapis itd.
Złożenia zeznania nie można mylić z zawiadomieniem urzędu skarbowego o spadku czy darowiźnie, które jest warunkiem uzyskania prawa do zwolnienia z podatku najbliższych, o którym była już mowa (str. X).
Zeznanie należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego (por. w ramce na str. XI). Jest ono konieczne, gdy ze względu na wartość spadku, zapisu czy polecenia należy się podatek spadkowy, tj. gdy jego wartość przekracza tzw. kwoty wolne, których wysokość jest zróżnicowana ze względu na stopień bliskości spadkobiercy i spadkodawcy oraz darczyńcy i obdarowanego (w ramce na str. X).
UWAGA! Jeśli ta sama osoba uzyskała prawo do wkładu oszczędnościowego na podstawie specjalnej dyspozycji właściciela rachunku na wypadek śmierci i jest spadkobiercą, musi złożyć dwa zeznania – jedno z racji uzyskania prawa do wkładu, drugie z racji praw do reszty spadku.