Reklama
Rozwiń

Kogo skusi darmowa praca na wakacje

Choć studenci biją się o płatne praktyki, z roku na rok przybywa kandydatów do bezpłatnych zajęć w letnie miesiące

Publikacja: 06.07.2011 03:10

Połowa uczestników pierwszej 50-osobowej grupy „Wakacji z wolontariatem” w Muzeum Powstania Warszaws

Połowa uczestników pierwszej 50-osobowej grupy „Wakacji z wolontariatem” w Muzeum Powstania Warszawskiego to studenci

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

– Realizuję w ten sposób pasję do robotyki i buduję swoją osobowość – wyjaśnia Artur Twardy, student informatyki na Politechnice Rzeszowskiej, który prowadzi teraz zajęcia z robotyki dla dzieci we wsi Futoma.

Już po raz drugi uczestniczy w wakacyjnej edycji programu „Projektor – wolontariat studencki", który utworzyła Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizuje Fundacja Rozwoju Wolontariatu.

Lato pro bono

Od 2005 r., kiedy „Projektor" wystartował, uczestniczyło w nim ponad 7 tys. studentów. Latem wyjeżdżają na pięciodniowe projekty edukacyjne do małych miejscowości i dla dzieci, które nie mogą wyjechać na wakacje, prowadzą w szkołach zajęcia z różnych dziedzin – od nauk ścisłych po artystyczne, sportowe, warsztaty dziennikarskie etc.

– Zainteresowanie studentów udziałem w programie jest w tym roku ogromne – podkreśla Kamil Wrzos, koordynator „Projektora" na Podkarpaciu, dodając, że nadal są wolne miejsca w niektórych projektach, których tego lata w całej Polsce może być nawet tysiąc.

W czerwcu zaczęła zajęcia pierwsza 50-osobowa grupa uczestników programu „Wakacje z wolontariatem", który w tym roku wprowadziło warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego. – Chcieliśmy wyjść z tym projektem do uczniów i studentów, którzy w trakcie roku szkolnego mają mało wolnego czasu – wyjaśnia Marta Kukowska, kierownik centrum wolontariatu MPW. Dodaje, że wakacyjni wolontariusze będą pomagać w wydarzeniach związanych z obchodami rocznicy powstania, ale organizatorzy zaplanowali też dla nich wiele wydarzeń edukacyjnych, m.in. warsztaty historyczne.

Reklama
Reklama

Teraz trwa rekrutacja do drugiej grupy, która wystartuje 18 lipca. Choć program przewiduje dwu-, trzymiesięczną bezpłatną pracę, chętnych nie brakowało. – To dobry sposób, by poznać funkcjonowanie dużej instytucji kulturalnej od podszewki i zrobić coś pro publico bono – mówi Łukasz Świder, tegoroczny maturzysta, jeden z uczestników programu.

Nie brak też kandydatów do udziału w innym projekcie wakacyjnego wolontariatu w MPW „Historia i kultura – wkręć się" skierowanym do studentów kierunków związanych z komunikacją społeczną i PR. Przez miesiąc będą oni pracować nad strategią komunikacji 67. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

– Widzimy teraz wyraźny wzrost zainteresowania udziałem w wolontariacie – mówi Marta Kowalska z Polskiej Akcji Humanitarnej, w której rozpoczęły się teraz szkolenia 20-osobowej grupy nowych wolontariuszy. Choć PAH nie ma specjalnego programu na wakacje, to chętni mogą współpracować przy organizowanych przez nią latem imprezach kulturalnych.

Czy wolontariat może pomóc w karierze zawodowej? Przedstawiciele firm rekrutacyjnych twierdzą, że atutem w CV może być każda dodatkowa aktywność na studiach. – Dla pracodawcy liczy się też osobowość i postawa kandydata, więc fakt, że potrafi on pracować nie tylko dla pieniędzy, może być istotny dla firmy – ocenia Beata Kapcewicz, szefowa portalu Architekcikariery. pl. Jej zdaniem wolontariat może być szczególnie cennym doświadczeniem dla osób, które planują karierę w marketingu, HR czy PR, uczy bowiem tak przydatnego tam dialogu społecznego.

Inwestycja w CV

Dariusz Pietrowski, prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, twierdzi jednak, że większość wolontariuszy kieruje się potrzebą serca, a nie celami kariery. Tym bardziej że doświadczenia z wolontariatu nie zawsze dadzą się przełożyć na biznesową praktykę.

Tę mogą zapewnić firmy, w których w czasie wakacji jest sporo ofert praktyk i staży dla studentów, choć o te najbardziej atrakcyjne – płatne praktyki w znanych spółkach – rywalizacja jest bardzo ostra. Na przykład w tegorocznej XV edycji programu praktyk letnich w Citi Handlowym o 200 płatnych miejsc rywalizowało 2 tysiące studentów.

Reklama
Reklama

Według danych czołowego portalu rekrutacyjnego Pracuj. pl tylko w co czwartej z ponad 300 czekających tam pod koniec czerwca ofert praktyk i staży była informacja, że firma zapewnia uczestnikom wynagrodzenie. (W tej grupie przeważały firmy doradcze, FMCG i nowych technologii).

Z kolei wśród 15 proc. ofert bezpłatnych praktyk i staży dominowały banki. Można przyjąć, że ich zasadę stosuje także spora część z 60 proc. firm, które w swych ogłoszeniach w ogóle nie wspominają o zapłacie.

Tym bardziej, że znane firmy, nawet jeśli nie płacą za praktyki, nie mają problemu z brakiem kandydatów. Zdaniem Anny Starosteckiej-Kaczmarek, dyrektora ds. zarządzania kapitałem ludzkim w Raiffeisen Banku, który od 2009 r. oferuje bezpłatne letnie praktyki, zdarzają się osoby, które rezygnują z nich ze względu na brak wynagrodzenia, ale to nieliczne przypadki. – Studenci traktują taką praktykę jako praktyczne szkolenie, które w przyszłości pozwoli na wyższe zarobki – ocenia Beata Kapcewicz.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.blaszczak@rp.pl

– Realizuję w ten sposób pasję do robotyki i buduję swoją osobowość – wyjaśnia Artur Twardy, student informatyki na Politechnice Rzeszowskiej, który prowadzi teraz zajęcia z robotyki dla dzieci we wsi Futoma.

Już po raz drugi uczestniczy w wakacyjnej edycji programu „Projektor – wolontariat studencki", który utworzyła Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizuje Fundacja Rozwoju Wolontariatu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama