53 proc. Polaków czerpie wiedzę na ten temat finansów z tych źródeł. To dwa razy więcej niż w przypadku Niemców, Holendrów czy Brytyjczyków. Równocześnie tylko 21 proc. Polaków zadeklarowało, że nie otrzymało żadnej edukacji finansowej. Dla porównania brak takiej edukacji wskazało 52 proc. Brytyjczyków, 42 proc. Francuzów i 41 proc. Niemców.
Badanie zostało zrealizowane w marcu i kwietniu w 11 krajach (Polska, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Austria, Hiszpania, Włochy, Holandia, Belgia, Luksemburg, Turcja) na grupie ponad 11 tys. respondentów.
Polacy nie mają potrzeby skrupulatnej kontroli swoich finansów. Z sondażu wynika, że 51 proc. kontroluje je w sposób umiarkowany, od czasu do czasu sprawdzając wyciągi z banku i kart. W pozostałych badanych krajach większość osób deklarowała, że kontroluje swoje finanse bardzo skrupulatnie (średnio tą odpowiedź wskazało 62 proc. wszystkich respondentów).
W większości badanych krajów dominuje opinia, że kobiety i mężczyźni tak samo zarządzają pieniędzmi. Tylko w Polsce, Hiszpanii i Turcji przeważa pogląd, że kobiety zarządzają finansami lepiej niż mężczyźni.
Polscy konsumenci najrzadziej zmieniają produkty finansowe i lubią korzystać z oferty jednego banku (59 proc.). Dla porównania we wszystkich badanych krajach średnio 49 proc. osób zadeklarowało, że nie zmienia produktów finansowych.