Głosowa komunikacja mobilna jest podstawą biznesu większości firm. Krajowy zasięg mobilnego internetu zachęca też do stosowania wydajnych rozwiązań biznesowych, opartych na"przetwarzaniu w chmurze" i dostępie do aplikacji z dowolnego miejsca. Odchodzi w przeszłość konieczność przysłowiowego "powrotu do biura", by sprawdzić pocztę, stan magazynu czy potwierdzić zamówienie. Już dzisiaj można, z powodzeniem, prowadzić firmę bez własnych serwerów, co paradoksalnie zwiększa bezpieczeństwo procesów biznesowych i przechowywanych informacji. Usługi przetwarzania "w chmurze" pozwalają bardzo szybko wdrożyć nowe rozwiązania procesowe bez konieczności zakupu oprogramowania i komputerów.
Kurs na MSP
Często słyszymy, że popularne, przeważnie bezpłatne usługi internetowe dla użytkowników indywidualnych to tylko wstęp do poważnego biznesu na rynku przedsiębiorstw. Niemniej spełniły one bezcenną rolę w edukacji rynku i użytkowników. Jeżeli przekonaliśmy się do prywatnych usług świadczonych z odległych serwerów, takich jak poczta elektroniczna, przechowywanie plików, edycja, sieci społecznościowe, i mamy w dłoni zaawansowany smartfon lub tablet z szybkim dostępem do internetu, to możemy oczekiwać, że podobne aplikacje sprawdzą się w miejscu pracy!
Wyjątkowym obszarem, a wręcz katalizatorem rozwoju mobilnych danych i aplikacji internetowych jest segment małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). W skali takich firm decyzje są szybsze a ponadto łatwiej zrezygnować z własnych, kosztownych serwerowni. Docenia się też mobilność pracownika i możliwość pracy z dowolnego miejsca. Rynek MŚP jest kluczowy dla dostawców liczących na rozwój biznesu "w chmurze". Jego wzrost oznacza także zerwanie z tradycyjnym modelem stałego łącza internetowego - np. ADSL, czy światłowodowego - do siedziby firmy. Kiedy pracownicy są mobilni, dostęp do sieci powinien za nimi podążać, a nie zostać przy biurku.
MŚP, poszukujące rozwiązań mobilnego internetu, będą oczekiwać ofert uwzględniających specyfikę biznesu, z elastycznymi kwotami transferu, np. wspólnymi dla całej firmy, czy grupy roboczej. Jakość, stabilność połączenia i zasięg sieci są w ich wypadku ważniejsze niż maksymalne przepływy, czy wysokie limity na transfer danych.