Ak­cje dru­gie­go co do wielkości kre­dy­to­daw­cy w Eu­ro­pie Środ­ko­wo­-Wschod­niej ta­nia­ły w Wied­niu na­wet o 7,3 proc. po pod­wyż­sze­niu przez nie­go aż o jed­ną pią­tą od­pi­sów na złe kre­dy­ty. – Na­szym zda­niem jest to ostrze­że­nie o mniej­szym zy­sku – wy­ja­śni­ła klien­tom ana­li­tycz­ka z Be­ren­berg Ban­ku, Ele­ni Pa­po­ula, za­le­ca­jąc im sprze­daż ak­cji. Oce­ni­ła po­nad­to ich ce­nę do­ce­lo­wą do 12 eu­ro, czy­li po­ło­wę obec­nej, bo spo­dzie­wa się spad­ku kur­su na sku­tek no­wych emi­sji.

Pa­po­ula przy­po­mnia­ła, że pod ko­niec stycz­nia Ra­if­fe­isen ob­ni­żył oce­nę 2012 r. i do­da­ła: – Dwa ostrze­że­nia o spad­ku zy­sku w cią­gu 10 mie­się­cy szko­dzą wia­ry­god­no­ści kie­row­nic­twa. Ostra re­ak­cja ryn­ku jest te­stem dla no­we­go pre­ze­sa Kar­la Se­vel­dy, któ­ry zmie­nił w czerw­cu Her­ber­ta Ste­pi­ca. Ten ostat­ni ustą­pił z po­wo­du oso­bi­stych in­we­sty­cji, aby oszczę­dzić ban­ko­wi złej sła­wy; je­go na­głe odej­ście ujaw­ni­ło trwa­ją­cą w ban­ku wal­kę o wła­dzę i kie­ru­nek stra­te­gii.

Bank uprze­dził, że od­pi­sy net­to na złe dłu­gi wzro­sną do 1,1-1,2 mld eu­ro z nie­co po­nad 1 mld z po­wo­du nie­ko­rzyst­nych zda­rzeń w biz­ne­sie klien­tów kor­po­ra­cyj­nych. Wy­ni­ki są pod pre­sją z po­wo­du dłu­giej re­ce­sji w stre­fie eu­ro, w Al­ba­nii, Buł­ga­rii i Sło­we­nii. Pa­po­ula po­dej­rze­wa, że pro­ble­my ban­ku wy­ni­ka­ją z więk­szej licz­by nie­spła­co­nych po­ży­czek klien­tów w Au­strii i Buł­ga­rii, oszustw w Chi­nach, zmia­ny za­sad księ­go­wa­nia w Al­ba­nii i spo­dzie­wa­nej we­ry­fi­ka­cji ja­ko­ści ak­ty­wów w Sło­we­nii.