Odpowiedzialność w DNA

O tworzeniu wartości wspólnej (CSV), inwestycjach w nowe instalacje i składowiska, partnerskiej współpracy z samorządami w ramach PPP i budowaniu przewag w branży komunalnej rozmawiamy z Pawłem Augustynem, prezesem zarządu ENERIS Surowce, największej polskiej firmy komunalnej.

Publikacja: 10.12.2020 08:00

Odpowiedzialność w DNA

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z firmą ENERIS Surowce

ENERIS jest jednym z pierwszych laureatów konkursu Lider Współodpowiedzialnego i Zrównoważonego Rozwoju „Rzeczpospolitej". W codziennej pracy kieruje się zasadami tworzenia wartości wspólnej. W jaki sposób taki model biznesowy tworzy przewagę konkurencyjną?

Paweł Augustyn: W tworzeniu wartości wspólnej chodzi o znalezienie korzyści ekonomicznych z działania na rzecz rozwiązywania problemów społecznych i środowiskowych. Widzimy to na przykładzie Tesli inwestującej w samochody elektryczne czy norweskiej Yary, która zwiększyła dochody ze sprzedaży nawozów, podnosząc jednocześnie dochody rolników. W naszym przypadku tworzenie wartości wspólnej dotyczy właściwego zagospodarowania rosnącej ilości odpadów, bo przecież beneficjentami jesteśmy my wszyscy, którzy korzystamy ze środowiska. Łączy nas ujęcie celu społecznego, co jest częścią misji firmy.

W ENERIS patrzymy na wyzwania związane z ochroną środowiska w sposób strategiczny i długofalowy. Budujemy portfolio firmy w taki sposób, by kompleksowo zagospodarowywać wszelkie frakcje odpadów w sposób efektywny kosztowo. Wciąż poszukujemy innowacji, które pomogą zwiększyć wydajność procesów związanych z odzyskiem surowców.

Czy w przypadku zarządzanej przez pana firmy widzicie różnice między społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR) a CSV?

To dwie przenikające się koncepcje. Z jednej strony realizujemy naszą wizję na co dzień odbierając odpady od mieszkańców, czy zagospodarowując je w naszych sortowniach, nowoczesnych instalacjach mechaniczno-biologicznego przetwarzania i w spalarni odpadów niebezpiecznych, prowadząc składowiska i przejmując kolejne, by lepiej nimi zarządzać.

Jednak poza tym kierujemy się zasadą bycia „dobrym partnerem, pracodawcą i sąsiadem". W centrum naszej uwagi jest klient. Jesteśmy doradcą firm w procesie projektowania systemu odzysku surowców. Z drugiej strony działając w formule PPP z samorządami osiągamy efekt synergii płynący z łączenia potrzeb lokalnych samorządów, sąsiadujących z nami mieszkańców i praw płynących z rachunku ekonomicznego firmy.

Wierzymy, że do realizacji naszych usług potrzebna jest wiedza i doświadczenie najlepszych pracowników. Dlatego dbamy o dobre warunki pracy, solidny pakiet socjalny, inwestujemy w szkolenia, zapewniamy równouprawnienie w awansach na stanowiska kierownicze. Nade wszystko liczy się bezpieczeństwo, przestrzegamy rygorystyczne zasad BHP w ruchu drogowym, w sortowniach czy na składowiskach.

Jesteśmy też bardzo aktywni w obszarze społecznym: od prowadzenia stałego dialogu z mieszkańcami gmin, w których są nasze instalacje, przez włączanie się w lokalne działania, aż po inicjowanie kampanii i tworzenie koalicji na rzecz rozwiązywania ważnych problemów społecznych. Wśród najbardziej znanych programów można wymienić ten dotyczący martwych pól w śmieciarkach, ułatwień dla osób niewidomych w segregowaniu odpadów czy ograniczenia produkcji odpadów „Zmień nawyki albo giń". Z kolei Koalicja 5 Frakcji skupia ponad 50 samorządów, firm i NGO chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwego segregowania odpadów czy wprowadzić na opakowania piktogramy pomagające w sortowaniu (www.5frakcji.pl). Działamy także branżowo, nie tyko jako członkowie najważniejszych organizacji krajowych i zagranicznych, ale także poprzez powołaną Koalicję ds. Bezpieczeństwa Pracowników Służb Komunalnych, której wkład w radzene sobie z odpadami w czasie pandemii jest bezdyskusyjny (www.koalicjabhp.pl).

No właśnie, jak widzicie swoją rolę w czasie panującej epidemii?

Choć zabrzmi to górnolotnie, dziś w szczególny sposób silnie czujemy obowiązek wypełniania naszej misji: służeniu mieszkańcom w zakresie zbiórki i zagospodarowania odpadów. Codziennie specjalnie przeszkoleni pracownicy odbierają specjalistycznymi samochodami odpady z 20 szpitali i ponad 500 ośrodków zdrowia. Odpady zakaźne, w tym z oddziałów covidowych unieszkodliwiamy w ciągu 24 godzin w naszej spalarni odpadów niebezpiecznych. Nasi pracownicy nie mogą pracować online, codziennie odbierają odpady od 900 tys. mieszkańców Polski, mierząc się nie tylko z odorem, upałem, mrozem, deszczem, brakiem szacunku ze strony mieszkańców nazywających ich „śmieciarzami", ale i strachem przed zakażeniem się wirusem. Tworzymy z samorządami nowe modele działania np.: dzielimy załogi na zmiany, przechodzimy na odbiór odpadów w nocy, by ograniczyć kontakt z mieszkańcami czy odbieramy odpady komunalne od osób na kwarantannie.

Poznaj nasz Raport Zrównoważonego Rozwoju, napisz: komunikacja@eneris.pl.

ENERIS SUROWCE W LICZBACH

- 1043 pracowników

- 10 spółek prężnie działających w 11 województwach i ponad 50 gminach (6457 km2 powierzchni gmin obsługiwanych w 2020 r.)

- 3 nowocześnie zarządzane instalacje mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów, 7 instalacji do sortowania i doczyszczania odpadów surowcowych

- 6457 km2 powierzchni gmin obsługiwanych w 2020 r.

- 170 000 pojemników i kontenerów, 4 300 000 worków do selektywnej zbiórki odpadów rozdanych mieszkańcom

- ok. 300 000 ton odpadów komunalnych odbieranych rocznie

- 3600 ton baterii poddanych recyklingowi w 2019 r.

- 500 ton profesjonalnie zutylizowanych odpadów medycznych (średnio w miesiącu).

Materiał powstał we współpracy z firmą ENERIS Surowce

ENERIS jest jednym z pierwszych laureatów konkursu Lider Współodpowiedzialnego i Zrównoważonego Rozwoju „Rzeczpospolitej". W codziennej pracy kieruje się zasadami tworzenia wartości wspólnej. W jaki sposób taki model biznesowy tworzy przewagę konkurencyjną?

Pozostało 94% artykułu
Ekonomia
Czy Polska ma szansę postawić na nogi obronę Europy
Ekonomia
Światy nauki i biznesu powinny łączyć siły na rzecz komercjalizacji
Ekonomia
Chcemy spajać projektantów i biznes oraz świat nauki i kultury
Ekonomia
Stanisław Stasiura: Harris kontra Trump – pojedynek na protekcjonizm i deficyt budżetowy
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Ekonomia
Rynek kryptowalut ożywił się przed wyborami w Stanach Zjednoczonych
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska