Reklama
Rozwiń

Stopy procentowe stawiają coraz dłuższe kroki

RPP podniosła główną stopę NBP o 1 pkt proc., do 4,5 proc. To największa podwyżka od 22 lat. Tak duży, zaskakujący ruch może przybliżać koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Publikacja: 06.04.2022 21:00

Jestem jastrzębiem na czele jastrzębi, które tworzą dziś RPP – mówił w marcu prezes NBP Adam Glapińs

Jestem jastrzębiem na czele jastrzębi, które tworzą dziś RPP – mówił w marcu prezes NBP Adam Glapiński. Kwietniową decyzję Rady będzie uzasadniał na czwartkowej konferencji prasowej Piotr Małecki/Bloomberg

Foto: Piotr Malecki

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podwyższyła stopę referencyjną NBP o 1 pkt proc., do najwyższego od listopada 2012 r. poziomu 4,5 proc. To największa podwyżka od 2000 r. I choć niemal na pewno nie wyznacza ona końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, większość ekonomistów uważa, że jest on już bliski. – Trudno określić, do jakiego poziomu stopy wzrosną, ale wydaje się, że przestrzeń nie jest już większa niż 1 pkt proc. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że już drugi kwartał br., a na pewno druga połowa br., to będzie czas wyraźnego spowalniania gospodarki – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ekonomia
Polska już w 2026 r. będzie wydawać 5 proc. PKB na obronność
Ekonomia
Budżet nowej Wspólnoty
Ekonomia
Nowe czasy wymagają nowego podejścia
Ekonomia
Pacjenci w Polsce i Europie zyskali nowe wsparcie
Ekonomia
Sektor usług biznesowych pisze nową strategię wzrostu