Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia na życie trzeba dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczeń (OWU) i zwrócić uwagę na sytuacje, w których przysługuje świadczenie. Jest ono bowiem wypłacane wyłącznie w razie zajścia konkretnych zdarzeń zdefiniowanych w ogólnych warunkach. Częste nieporozumienia wynikają z tego, że klient nie rozumie konstrukcji ubezpieczenia i nie przeczytał definicji poszczególnych zdarzeń.
Problemy nierzadko pojawiają się wtedy, gdy rozwiązujemy umowę przed terminem. Kwota, jaką wypłaca nam wtedy towarzystwo (wartość wykupu polisy), budzi dużo wątpliwości szczególnie w przypadku ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. Jeżeli bowiem wykupujemy polisę w ciągu kilku lat od zawarcia umowy, dostaniemy znacznie mniej, niż wynosi suma składek.– Najczęściej klienci protestują przeciwko zbyt niskiej wartości wykupu polisy w związku z przedterminowym wypowiedzeniem umowy (na warunkach określonych w OWU) – mówi Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych. – Wartość wykupu zazwyczaj jest niższa od sumy wpłaconych składek, gdyż jest ustalana na podstawie rezerwy matematycznej lub wartości rachunku, na którym są zgromadzone jednostki funduszy (w ubezpieczeniach na życie z funduszem kapitałowym). Ponadto wartość wykupu pomniejszana jest o opłaty likwidacyjne, szczególnie wysokie w początkowych latach trwania umowy.
Z kolei Joanna Owczarek, ekspert z tego samego biura, zwraca uwagę na problem zbyt niskiej wysokości świadczenia. Do rzecznika ubezpieczonych często trafiają skargi w tej sprawie. Klienci liczą, że otrzymają sumę, na jaką się ubezpieczyli. Jeżeli uważają, że wypłacono im za mało, powinni się odwoływać.
– Jeżeli wysokość świadczenia zależy od zysków osiąganych przez zakład ubezpieczeń z tytułu lokowania funduszu ubezpieczeniowego czy rentowego, warto zapytać, o jaką stopę była podwyższana suma ubezpieczenia w poszczególnych latach – radzi Joanna Owczarek. – Może się zdarzyć, że np. w ubezpieczeniu na dożycie towarzystwo określiło minimalne oprocentowanie funduszu i na tej podstawie wyliczyło wysokość świadczenia. Warto sprawdzić, czy to oprocentowanie nie jest niższe od gwarantowanego.Ubezpieczeni często są też niezadowoleni z niewystarczającej indeksacji sumy ubezpieczenia. Sposób indeksacji powinien być określony w ogólnych warunkach ubezpieczenia, jednak towarzystwa zwykle nie gwarantują, że przekroczy ona stopę inflacji. Indeksacja sumy ubezpieczenia pociąga za sobą indeksację składki, jeżeli więc klient chce mieć wyższą sumę ubezpieczenia, będzie musiał odprowadzać większą składkę.– Odmowa opłacenia składki w zindeksowanej wysokości skutkuje pozostawieniem na dotychczasowym poziomie również sumy ubezpieczenia – mówi Joanna Owczarek.
Towarzystwa podają w ogólnych warunkach, kiedy nie wypłacą świadczenia. Przede wszystkim będzie tak wtedy, gdy klient zatai informacje, wypełniając wniosek bądź wprowadzi ubezpieczyciela w błąd, a do zdarzenia przewidzianego w umowie dojdzie przed upływem trzech lat od jej zawarcia.Ubezpieczyciele często zastrzegają też, że nie wypłacą pieniędzy, gdy śmierć (lub nieszczęśliwy wypadek) są wynikiem działań wojennych, rozruchów, popełnienia przestępstwa, prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym, samobójstwa w ciągu dwóch lat od zawarcia umowy, leczenia lub działań diagnostycznych. Niektórzy ubezpieczyciele wyłączają też swoją odpowiedzialność w przypadku AIDS.