[b][link=http://tydzienprzedsiebiorczosci.pl/]http://tydzienprzedsiebiorczosci.pl/[/link][/b]
Według najnowszego raportu Fundacji FOR, MillwardBrown SMG/KRC i Polski Przedsiębiorczej - „Jak uwolnić przedsiębiorczość w Polsce?” i badania opinii społecznej, wynika, iż najczęściej cztery z pięciu największych barier dla rozwoju przedsiębiorczości dotyczą warunków stwarzanych przez państwo. Są to: wysokie podatki (50 proc. wskazań), uciążliwe relacje z organami administracji (33 proc.), zmienność przepisów prawa (31 proc) oraz niska jakość prawa (18 proc.). Respondenci pytani przez firmę MillwardBrown SMG/KRC wymienili też jako poważną barierę brak własnych zasobów finansowych (27 proc.).
Z badania tego wynika także, że najczęściej ludzie decydują się na otwarcie własnej firmy ponieważ: spodziewają się mieć wyższe dochody niż z pracy najemnej (34 proc), mają kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia (33 proc), chcą zrealizować własne marzenia (29 proc). Powody związane z samorealizacją i poczuciem niezależności są wyraźnie bliższe osobom z wykształceniem co najmniej średni. Dla osób z wykształceniem podstawowym, założenie firmy kojarzy się głównie z brakiem możliwości zatrudnienia na etat.
Według raportu Banku Światowego, jaki ukazał się we wrześniu, „Doing Business 2009” Polska zajmuje 76. pozycję na 181 ocenianych krajów pod względem przyjazności otoczenia regulacyjnego dla rozwoju przedsiębiorczości. Największe bariery hamujące przedsiębiorczość w Polsce dotyczą uzyskiwania pozwoleń budowlanych (158. pozycja), zakładania firm (145. pozycja) oraz płacenia podatków (142. pozycja). Aby przedsiębiorczość w Polsce została uwolniona, niezbędne są uproszczenia przepisów w powyższych obszarach. Nawet niewielkie zmiany mogą przyczynić się do polepszenia klimatu wokół przedsiębiorczości w Polsce. Gdyby w naszym kraju udało się wprowadzić kilka łatwych do przeprowadzenia reform, Polska awansowałby na 52. pozycję w rankingu Doing Business (awans o 24 miejsca). Gdyby do tego założyć całkowite zniesienie obowiązkowego kapitału zakładowego, nasz kraj awansowałby o kolejne 6 pozycji, zajmując 46. miejsce.
Dodatkowo po to by wspierać rozwój przedsiębiorczości w Polsce potrzebne są zmiany dotyczące edukacji. Autorzy raportu są zwolennikami praktycznych ćwiczeń z prowadzenia przedsiębiorstw w szkołach ponadgimnazjalnych, które powinny przygotowywać uczniów do założenia własnej firmy. Potrzebne jest też wsparcie dla startujących firm. W Polsce od czterech lat istnieją Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, które wspomagają studentów i absolwentów w prowadzeniu małych firm.