Unikalna polityka inwestycyjna, dobre wyniki zarządzania w długim terminie oraz stabilny zespół zarządzający to główne cechy funduszu Legg Mason Akcji.
Unikalna polityka tego funduszu – polegająca na poszukiwaniu wewnętrznej wartości spółek, koncentracji portfela oraz doborze akcji w oderwaniu od bieżącej sytuacji giełdowej – sprawia, że ocena wyników inwestycyjnych wymaga długofalowego, minimum trzyletniego, podejścia (optymalnym okresem dla oceny jest pięć lat). W krótszym terminie stopy zwrotu mogą odbiegać zarówno w górę, jak i w dół od wyników rynkowych.
W ciągu pięciu lat fundusz uzyskał jeden z najlepszych wyników w grupie funduszy akcji uniwersalnych (59 proc.). Jego zysk przewyższył wzrost WIG aż o 19 pkt proc.
Sześcioosobowy zespół zarządzający, którego szefem jest Piotr Rzeźniczak, konsekwentnie realizuje przyjętą politykę inwestycyjną. Jej głównym celem jest stworzenie portfela, w którym znajdują się spółki o silnych fundamentach. Zespół stara się znajdować firmy niedoceniane przez rynek. Potwierdzeniem tego jest niski, ważony aktywami, wskaźnik cena do zysku. Dla Legg Mason Akcji w połowie ubiegłego roku wynosił 13 – 14, podczas gdy średnio dla funduszy akcji 17 – 18. Udział akcji w portfelu wynosi około 90 proc. aktywów netto.
W dłuższym terminie Legg Mason Akcji osiąga atrakcyjne wyniki przy relatywnie niewielkim ryzyku. Pobierane opłaty są na przeciętnym poziomie. Opłata manipulacyjna wynosi 4 proc. (średnia rynkowa 3,86 proc.). —c.a.