Według danych Analiz Online w tym roku towarzystwa utworzyły 93 nowe fundusze. To wprawdzie mniej niż w rekordowym pod tym względem 2008 r. (146 nowości), ale na pewno nie ma zastoju.
Mówiąc o nowościach, bierzemy pod uwagę również te produkty, których polityka inwestycyjna została zmodyfikowana. Od początku roku mieliśmy 11 takich przypadków: po trzy w Allianz i PKO TFI oraz po jednym w BZ WBK, Legg Mason, Skarbcu i TFI PZU.
Czasami są to przeobrażenia nieodległe od dotychczasowej polityki, jak przesunięcie funduszy PKO TFI z segmentu funduszy akcji sektorowych do funduszy akcji zagranicznych bez sektorowej orientacji. Ale bywa, że zmiana całkowicie przeobraża produkt, tak jak w przypadku Legg Mason Strateg, który w poprzedniej odsłonie funkcjonował jako regionalny fundusz zrównoważony.
Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej nowych funduszy utworzono na potrzeby wybranych instytucji i klientów.
Drugą najbardziej liczną grupą nowości są fundusze szeroko pojętego rynku akcji, dające możliwość dywersyfikacji inwestycji w skali globalnej (np. KBC Globalny czy Aviva Investors Akcji Rynków Wschodzących). Do grupy tej zalicza się również produkty koncentrujące się na wybranych rynkach lub ich segmentach (Arka BZ WBK Akcji Tureckich, Skarbiec Spółek Wzrostowych).