Fundusze inwestycyjne. Jakie nowe fundusze powstały

W tym roku powstało niemalże sto nowych funduszy

Publikacja: 20.10.2011 01:17

Przybywa możliwości inwestycyjnych

Przybywa możliwości inwestycyjnych

Foto: Rzeczpospolita

Red

Według danych Analiz Online w tym roku towarzystwa utworzyły 93 nowe fundusze. To wprawdzie mniej niż w rekordowym pod tym względem 2008 r. (146 nowości), ale na pewno nie ma zastoju.

Mówiąc o nowościach, bierzemy pod uwagę również te produkty, których polityka inwestycyjna została zmodyfikowana. Od początku roku mieliśmy 11 takich przypadków: po trzy w Allianz i PKO TFI oraz po jednym w BZ WBK, Legg Mason, Skarbcu i TFI PZU.

Czasami są to przeobrażenia nieodległe od dotychczasowej polityki, jak przesunięcie funduszy PKO TFI z segmentu funduszy akcji sektorowych do funduszy akcji zagranicznych bez sektorowej orientacji. Ale bywa, że zmiana całkowicie przeobraża produkt, tak jak w przypadku Legg Mason Strateg, który w poprzedniej odsłonie funkcjonował jako regionalny fundusz zrównoważony.

Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej nowych funduszy utworzono na potrzeby wybranych instytucji i klientów.

Drugą najbardziej liczną grupą nowości są fundusze szeroko pojętego rynku akcji, dające możliwość dywersyfikacji inwestycji w skali globalnej (np. KBC Globalny czy Aviva Investors Akcji Rynków Wschodzących). Do grupy tej zalicza się również produkty koncentrujące się na wybranych rynkach lub ich segmentach (Arka BZ WBK Akcji Tureckich, Skarbiec Spółek Wzrostowych).

Mamy też cztery nowe, klasyczne fundusze akcji polskich oraz jeden inwestujący w małe i średnie spółki (PKO Akcji Małych i Średnich Spółek Plus). Warto podkreślić, że to zaledwie drugi produkt z tej grupy, jaki pojawił się na rynku w ciągu dwóch ostatnich lat. A przypomnijmy, że w czasach euforii (2006 – 2007) TFI utworzyły 12 nowych funduszy MiŚ.

Modną obecnie kategorią są fundusze mające wyręczyć inwestora w decyzjach dotyczących wielkości zaangażowania w poszczególne klasy aktywów. W grupie nowości znajdziemy po pięć produktów aktywnej alokacji oraz absolutnej stopy zwrotu. O tym, że te koncepcje, skądinąd słuszne, nie stanowią wcale maszynki do zarabiania pieniędzy, mogą świadczyć tegoroczne stopy zwrotu funduszy absolutnej stopy zwrotu; wynoszą od minus 30 do 30 proc. W ciągu pierwszych dziwięciu miesięcy ochronić kapitał zdołało jedynie pięć spośród 22 funduszy.

Wydaje się jednak, że mimo  to wysiłki TFI odnośnie do rozwoju oferty mogą być w najbliższych kilku – kilkunastu miesiącach kierowane właśnie w tę stronę.

Tomasz Publicewicz, Analizy Online

Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień
Ekonomia
Złoty wiek dla ambitnych kobiet
Ekonomia
Rekordowy Kongres na przełomowe czasy