Jej wdrożenie w Polsce jest już spóźnione, miało nastąpić do 30 czerwca ubiegłego roku. Na początku lipca resort finansów zaproponował pierwszy projekt zmian implementujących unijne przepisy do obowiązującej ustawy o funduszach inwestycyjnych z 27 maja 2004 r. Ten opublikowany wczoraj, uwzględnia uwagi przyjęte podczas konsultacji międzyresortowych i społecznych i zostanie wkrótce przekazany pod obrady Komitetu Rady Ministrów.
- Dokładamy wszelkich starań aby ustawa ta weszła w życie jeszcze w pierwszym półroczu tego roku, ewentualnie na przełomie pierwszego i drugiego półrocza – zapewnia Krzysztof Kopera, naczelnik Wydziału Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów.
Dzięki implementacji unijnych dyrektyw, polskie TFI będą mogły sprzedawać swoje fundusze otwarte (pozostałe fundusze inwestycyjne - zamknięte i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte oraz fundusze inwestycyjne otwarte podstawowe i powiązane nie spełniają wymogów dyrektywy UCITS) w krajach Unii Europejskiej, bez ubiegania się o zgodę zagranicznego organu nadzoru. Podobnie zagraniczne fundusze UCITS będą mogły zostać wprowadzone do obrotu na polskim rynku, nie czekając na zgodę KNF.
Zamiar sprzedaży swoich funduszy za granicą, towarzystwo będzie zgłaszało urzędowi nadzoru w kraju pochodzenia, który przekaże zgłoszenie nadzorowi w kraju sprzedaży. Jeszcze zanim nadzór wyda ostateczną zgodę, towarzystwo będzie mogło rozpocząć działalność na nowym rynku zbytu. Podobnie będzie z zakładaniem nowych funduszy poza granicami kraju pochodzenia towarzystwa.
Zmiany prawne przewidują również, że towarzystwa funduszy inwestycyjnych będą mogły zarządzać funduszami w innych państwach członkowskich i jednocześnie zarządzający z innych państw członkowskich będą mogli zarządzać funduszami inwestycyjnymi w Polsce.