Na koniec I kwartału w obiegu było 32 mln kart płatniczych, to jest o 13,8 tys. kart mniej niż w grudniu 2011 r. – podał Narodowy Bank Polski.
Podobnie jak w poprzednich kwartałach odnotowano wzrost liczby kart debetowych przy równoczesnym spadku liczb kart kredytowych.
Na koniec marca 2012 r. łączna liczba kart kredytowych wyniosła 6,77 mln sztuk, co oznacza, że w ostatnim kwartale zmniejszyła się ona o 179 tys. sztuk, czyli o 2,6 proc. Tendencje spadkową w segmencie liczby kart kredytowych obserwujemy już od końca 2009 roku i w tym okresie liczba kart kredytowych zmniejszyła się o 4,1 mln.
Ich stopniowy spadek wynika przede wszystkim z kontynuacji przyjętej na początku 2010 r. polityki banków, tzn. zaostrzenia kryteriów dotyczących zarówno wydawania nowych kart i przyznawania nowych limitów, jak i obsługi kart już wydanych. Banki kontynuują politykę bardziej rygorystycznej weryfikacji klientów pod kątem ich zdolności kredytowej. W wyniku ponownej analizy dokumentów często podejmowane są decyzje o odmowie wznowienia karty lub o zmniejszeniu przyznanego limitu kredytu.
W niektórych bankach, w wyniku weryfikacji bazy klientów, wycofywane były także karty „nieaktywne", co było szczególnie widoczne w instytucjach, które jako podstawowy segment klientowski w strategii sprzedaży wybrały rynek consumer finance.