Jedną z metod jest zmiana diety na bogatą w produkty pochodzenia roślinnego. Jadłospis ograniczający mięso może przynieść korzyści zdrowotne człowiekowi, jak i przyczynić się do spowolnienia nieuniknionych zmian klimatycznych.
Produkcja żywności jest jednym z czynników globalnych zmian środowiskowych. Według naukowców kluczem do zmiany sytuacji jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla związanej z rolnictwem i przemysłem spożywczym, dlatego warto świadomie wybierać to, co jemy i kupujemy. Jak zauważają naukowcy, rolnictwo generuje duże ilości gazów cieplarnianych, do produkcji mięsa zużywa się też dużo wody. Np. do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba około 10–30 tys. litrów wody.
The EAT-Lancet, wydając rekomendacje żywieniowe, próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy w przyszłości uda się wyżywić 10 miliardów ludzi zdrową dietą, biorąc pod uwagę możliwości planety. Naukowcy doszli do wniosku, że tylko radykalne ograniczenie konsumpcji czerwonego mięsa może przynieść korzyści zarówno zdrowotne, jak i znacznie zmniejszyć negatywne działanie na środowisko naturalne, dlatego opracowali tzw. dietę planetarną (fleksitariańską).
Dieta planetarna polega na ograniczeniu czerwonego mięsa i produktów odzwierzęcych (nie więcej niż 75 gramów tygodniowo) w jadłospisie na rzecz warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych oraz na ograniczeniu spożycia cukru (maksymalnie 31 g na dobę) oraz produktów wysokoprzetworzonych. Istotne jest wykorzystywanie produktów lokalnych oraz sezonowych. Głównym źródłem białka powinny być pokarmy pochodzenia roślinnego. Dwa razy w tygodniu zaleca się ryby i alternatywne źródła kwasów tłuszczowych omega-3, a także niewielkie ilości drobiu i jaj. Węglowodany powinny pochodzić głównie z pełnych ziaren zbóż (232 g produktów pełnoziarnistych dziennie, włączając w to ryż, pszenicę, kukurydzę, i przynajmniej 50 g warzyw skrobiowych). Warzywa i owoce powinny zajmować mniej więcej połowę objętości talerza. Dziennie najlepiej zjadać ok. 300 g warzyw i 200 g owoców. W menu należy także uwzględnić nasiona roślin strączkowych w ilości 75–100 g na dzień oraz orzechy – 50–70 g dziennie. Tłuszcze pochodzenia roślinnego (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, olej lniany, olej słonecznikowy) powinniśmy spożywać w ilości średnio 40 g (20–80 g) na dobę. Istotne jest także ograniczenie nasyconych kwasów tłuszczowych do około 11 g na dobę. Nabiał w diecie planetarnej nie jest wykluczony, eksperci zalecają, by mleko oraz produkty mleczne zjadać w ilości ok. 250 g dziennie. Naukowcy podkreślają, że dieta planetarna została opracowana z myślą o osobach zdrowych powyżej 2. r.ż. i zalecają dopasowanie jej do swojego stylu życia i zdrowia.