Duda: Cztery samoloty MiG-29 przekażemy Ukrainie w najbliższych dniach

Republika Czeska i Polska to kraje, które są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Czech. Warszawa jest drugą (po Bratysławie) zagraniczną stolicą, którą odwiedził po objęciu urzędu gen. Petr Pavel.

Aktualizacja: 16.03.2023 14:11 Publikacja: 16.03.2023 13:14

Petr Pavel i Andrzej Duda

Petr Pavel i Andrzej Duda

Foto: PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji był pytany o myśliwce MiG-29, które - jak poinformował wcześniej premier Mateusz Morawiecki - Polska ma przekazać Ukrainie w ciągu 4-6 tygodni.

Samoloty MiG-29 dla Ukrainy - prezydent Duda potwierdza

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił prezydent.

- W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

- Ich miejsce zajmą nowo dostarczane samoloty FA-50 z Korei Południowej, pierwszych spodziewamy się pod koniec roku. A później eskadry samolotów F-35 - podkreślił.

- W ciągu najbliższych lat cały ten zasób (samolotów bojowych) zostanie uzupełniony, unowocześniony, ale też będziemy mieli dodatkowe siły powietrzne, w postaci supernowoczesnych myśliwców - podsumował.

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

Czytaj więcej

Dlaczego MIG-i bardziej przydadzą się Ukrainie

Kto jeszcze przekaże samoloty MiG-29 Ukrainie?

- Przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie może nastąpić w ciągu 4-6 tygodni - tak premier Morawiecki odpowiedział dwa dni wcześniej na pytanie w sprawie tego kiedy poradzieckie myśliwce używane przez polskie Siły Powietrzne mogą trafić na Ukrainę.

Wcześniej gotowość Słowacji do przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29 potwierdził minister obrony Słowacji Jaroslav Nad'. Już wcześniej pojawiały się informacje, że Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie 10 z 11 wycofanych ze służby poradzieckich myśliwców. 

Dotychczas żaden z krajów Zachodu nie przekazał Ukrainie myśliwców - ani poradzieckich, ani zachodnich (przede wszystkim F-16), o które prosi Ukraina.

Ukraińscy piloci już dziś latają na myśliwcach MiG-29, które znajdują się w wyposażeniu ich Sił Powietrznych, co oznacza, że w przypadku przekazaniu im polskich maszyn nie potrzebowaliby dodatkowego szkolenia, by natychmiast użyć ich w walce (inaczej niż w przypadku zachodnich myśliwców - np. F-16).

- Gdyby inne kraje chciały wysłać myśliwce na Ukrainę, Stany Zjednoczone zdecydowanie by to poparły - mówił w środę koordynator ds. komunikacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego, John Kirby, w reakcji na deklarację premiera Morawieckiego o przekazaniu myśliwców MiG-29 Ukrainie.

Czytaj więcej

USA popierają wysyłanie myśliwców na Ukrainę. "To suwerenna decyzja"

"Relacje Polski i Czech chyba nigdy nie były tak dobre"

- Rozmawialiśmy z panem prezydentem o sprawach bezpieczeństwa, zwłaszcza militarnego, więc zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie, tego, co chcielibyśmy uzyskać, zwłaszcza w kontekście wzmocnienia wschodniej flanki NATO - mówił wcześniej, po zakończeniu rozmów z czeskim prezydentem, Andrzej Duda. 

- Ja powiedziałem pokrótce o moich ostatnich rozmowach z przywódcami z zachodu - prezydentem USA Joe Bidenem, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - dodał.

- Republika Czeska i Polska to kraje, które są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy. Oba nasze państwa wysyłają Ukrainie wsparcie militarne, tu ta polityka jest bardzo zdecydowana - mówił też polski prezydent.

- Chcę wyrazić ogromną radość w związku z tą wizytą. Mam nadzieję, że przez najbliższe lata będziemy dobrze współpracowali, blisko współpracowali, budując relacje polsko-czeskie - podsumował prezydent.

- Bardzo doceniam, że współpraca między Czechami a Polską jest na tak wysokim poziomie - mówił z kolei Petr Pavel. - Poprzez całą historię nasze relacje nie były chyba na takim poziomie jak teraz - dodał.

Dyplomacja
Unijny pakt migracyjny: Co dla Polski chce wywalczyć Donald Tusk?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Dyplomacja
Czy Polakom w Iranie i Izraelu coś grozi? Jest oświadczenie rzecznika MSZ
Dyplomacja
Iran poinformował USA o swoich planach dotyczących ataku na Izrael
Dyplomacja
USA: Donald Trump blokuje pomoc dla Ukrainy. Demokraci będą przed nim bronić spikera?
Dyplomacja
Były sekretarz stanu w administracji Trumpa zabrał głos ws. pomocy dla Ukrainy