Atomowe okręty podwodne dla Australii. Są szczegóły planu

USA, Wielka Brytania i Australia przedstawiły w poniedziałek szczegóły planu dostarczenia Australii okrętów podwodnych z napędem atomowym w ramach porozumienia o partnerstwie strategicznym AUKUS.

Publikacja: 14.03.2023 05:51

Anthony Albanese i Joe Biden

Anthony Albanese i Joe Biden

Foto: AFP

Dzięki porozumieniu Australia stanie się pierwszym państwem, które nie posiada broni atomowej a jednocześnie dysponuje okrętami podwodnymi o napędzie atomowym.

Celem partnerstwa strategicznego USA, Australii i Wielkiej Brytanii jest przeciwstawienie się rosnącym ambicjom Chin w rejonie Indo-Pacyfiku.

Okręty podwodne z napędem atomowym mają znacznie większy zasięg niż okręty podwodne z napędem konwencjonalnym.

Czytaj więcej

Wyzwanie dla Chin? Australia kupi do pięciu atomowych okrętów podwodnych

W czasie ceremonii w bazie morskiej USA w San Diego, prezydent USA Joe Biden, w towarzystwie premiera Australii Anthony'ego Albanese i brytyjskiego premiera, Rishiego Sunaka, nazwał porozumienie o partnerstwie strategicznym AUKUS z 2021 roku częścią "szerszego zaangażowania w zapewnienie wolnego i otwartego obszaru Indo-Pacyfiku".

Sunak mówił o "potężnym partnerstwie" i o tym, że "po raz pierwszy w historii trzy floty okrętów podwodnych będą działać razem w rejonie Oceanów Atlantyckiego i Pacyfiku zapewniając wolność (żeglugi)... na nadchodzące dekady".

Na mocy partnerstwa strategicznego USA zamierzają w pierwszej połowie czwartej dekady XXI wieku sprzedać Australii trzy okręty podwodne z napędem atomowym klasy Virginia, zbudowane przez General Dynamics. Australia ma mieć też opcję na zakup dwóch kolejnych takich okrętów, jeśli będzie to potrzebne. 

Elementem porozumienia jest też opracowanie przez Wielką Brytanię i Australię nowego okrętu podwodnego, klasy SSN-AUKUS, opartego o brytyjski projekt, z użyciem amerykańskich technologii. Okręt mają zbudować wspólnie Wielka Brytania i Australia.

245 mld

Taki będzie koszt udziału Australii w partnerstwie strategicznym AUKUS

Flota Wielkiej Brytanii ma otrzymać pierwszy okręt klasy SSN-AUKUS pod koniec czwartej dekady XXI wieku, a Australia otrzyma pierwszy taki okręt na początku piątej dekady XXI wieku. Okręty zostaną zbudowane przez koncerny BAE Systems i Rolls-Royce.

Biden podkreślił, że okręty, które otrzyma Australia będą miały napęd atomowy, ale "nie będą uzbrojone w broń atomową żadnego rodzaju".

Koszt udziału Australii w partnerstwie strategicznym AUKUS ma wynieść 245 mld dolarów do 2055 roku.

Premier Australii mówił jednak, że udział Australii w partnerstwie strategicznym doprowadzi do powstania ok. 20 tys. miejsc pracy w Australii w ciągu następnych 30 lat.

Z kolei minister obrony Australii, Richard Marles, mówił o "inwestycji w bezpieczeństwo państwa". - To inwestycja, na której nie dokonanie nas nie stać - podkreślił Marles na konferencji w Canberze.

Chiny potępiły AUKUS jako nielegalny akt rozpowszechniania technologii atomowej, który "zagraża pokojowi i stabilności".

Dzięki porozumieniu Australia stanie się pierwszym państwem, które nie posiada broni atomowej a jednocześnie dysponuje okrętami podwodnymi o napędzie atomowym.

Celem partnerstwa strategicznego USA, Australii i Wielkiej Brytanii jest przeciwstawienie się rosnącym ambicjom Chin w rejonie Indo-Pacyfiku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ograniczone sankcje na Iran. Unia zawodzi Izrael
Dyplomacja
Palestyna nadal nie będzie uznana przez ONZ. Sprzeciwia się jedno państwo
Dyplomacja
Kolejne sankcje? UE uderzy w rolnictwo Rosji i Białorusi
Dyplomacja
Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem. Trump: To mój przyjaciel
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Dyplomacja
Duda przekona Trumpa do pomocy dla Ukrainy? Schetyna: Nie mam takiego wrażenia