Wyzwanie dla Chin? Australia kupi do pięciu atomowych okrętów podwodnych

Australia ma w następnej dekadzie kupić do pięciu amerykańskich atomowych okrętów podwodnych klasy Wirginia, w ramach strategicznej współpracy w ramach paktu AUKUS, łączącego Australię, Wielką Brytanię i USA - informuje Reuters, powołując się na cztery amerykańskie źródła.

Publikacja: 09.03.2023 05:32

Okręt podwodny o napędzie atomowym klasy Wirginia

Okręt podwodny o napędzie atomowym klasy Wirginia

Foto: U.S. Navy photo by General Dynamics Electric Boat, Public domain, via Wikimedia Commons

Reuters zwraca uwagę, że pozyskanie przez Australię atomowych okrętów podwodnych, których zasięg jest większy niż okrętów konwencjonalnych, będzie stanowić wyzwanie dla Chin, coraz bardziej aktywnych w rejonie Pacyfiku.

W ramach paktu AUKUS w najbliższych latach Australię ma odwiedzić co najmniej jeden amerykański okręt podwodny. Elementem porozumienia ma być też budowa nowej klasy okrętów podwodnych w oparciu o brytyjskie projekty i amerykańską technologię - twierdzi jeden z rozmówców agencji Reutera.

Czytaj więcej

Australia jednak nie dostanie okrętów podwodnych typu Virginia?

W poniedziałek w San Diego Biden spotka się z premierami Australii i Wielkiej Brytanii, aby omówić kwestię dostawy okrętów podwodnych o napędzie atomowym, a także innych nowoczesnych systemów uzbrojenia Australii.

Zacieśnienie współpracy wojskowej z Australią przez USA jest skutkiem chęci przeciwstawienia się rozbudowie chińskiej armii oraz wywieraniu przez Pekin coraz większej presji na Tajwan i coraz bardziej asertywnej polityce Chin na wodach Morza Południowochińskiego.

Australia posiada obecnie sześć konwencjonalnych okrętów podwodnych klasy Collins

Na początku lat 30-tych XXI wieku Australia ma kupić trzy okręty podwodne klasy Wirginia o napędzie atomowym, z opcją na zakupienie dwóch kolejnych - podaje Reuters. Ponadto w Australii Zachodniej mają stacjonować amerykańskie okręty podwodne.

Australia posiada obecnie sześć konwencjonalnych okrętów podwodnych klasy Collins, które mają wyjść ze służby w 2036 roku.

Czytaj więcej

Wielka Brytania, USA i Australia będą razem pracować nad bronią hipersoniczną

W kwestii produkcji zupełnie nowej klasy okrętów podwodnych w ramach paktu AUKUS, rozmówcy agencji Reutera nie podają żadnych szczegółów. Nie wiadomo m.in. gdzie byłyby one produkowane.

Reuters zauważa, że firma General Dynamics Corp, produkująca okręty podwodne klasy Wirginia, ma w planach dostarczenie 17 takich okrętów do 2032 roku.

Dotychczas atomowymi okrętami podwodnymi dysponują jedynie USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania i Francja - wszystkie te państwa są jednocześnie mocarstwami atomowymi.

Dyplomacja
Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską
Dyplomacja
Senator USA w Kijowie: Nie możemy wycofać się z pomocy dla Ukrainy. Chiny patrzą
Dyplomacja
Trwają poszukiwania nowego sekretarza generalnego NATO. Czy będzie to kobieta?
Dyplomacja
Rosyjskie MSZ wzywa dyplomatów USA w sprawie wypowiedzi doradcy Białego Domu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Kanclerz Niemiec zapowiada, że będzie chciał porozmawiać z Putinem
Dyplomacja
UE: Cła na towary z Ukrainy zawieszone na kolejny rok