Na marginesie posiedzenia RB ONZ w Nowym Jorku Szijjarto poinformował w rozmowie z TASS, że Węgry chcą, aby projekt rozbudowy elektrowni Paks "wszedł w fazę realizacji" w pierwszej połowie 2022 roku.

Warta 12 mld euro rozbudowa elektrowni atomowej Paks przewiduje budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych. Inwestycja ma być realizowana przez Rosyjską Państwową Korporację Energii Jądrowej (Rosatom), a finansowana jest z pożyczki udzielonej Węgrom przez rosyjski bank.

- Chcielibyśmy, aby dwa nowe reaktory były gotowe do działania do końca dekady - podkreślił szef MSZ Węgier.

Orban i Putin porozumieli się w sprawie rozbudowy elektrowni Paks w 2014 roku.

Czytaj więcej

Węgry coraz bardziej zależne od gazu z Rosji

Rząd Orbana, który utrzymuje dość bliskie relacje z Kremlem, podkreśla, iż rozbudowa elektrowni Paks jest konieczna, aby Węgry były bardziej samowystarczalne jeśli chodzi o dostawy energii.

Krytycy tej inwestycji zwracają jednak uwagę, że doprowadzi ona do większego uzależnienia finansowego i politycznego Węgier od Rosji.

Warta 12 mld euro rozbudowa elektrowni atomowej Paks przewiduje budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych

Szijjarto poinformował, że Orban będzie rozmawiał z Putinem również o większej ilości dostaw gazu z Rosji na podstawie 15-letniego kontraktu zawartego przez Budapeszt z rosyjskim dostawcą w ubiegłym roku. Kontrakt, przewidujący dostarczanie co roku 4,5 mld m3 gazu z Rosji na Węgry przez Serbię i Austrię, wywołał niezadowolenie Ukrainy. Ukraiński rząd uważa, że umowa ta godzi w interes narodowy Ukrainy, ponieważ gaz dostarczany Węgrom, sąsiadowi Ukrainy, omija Ukrainę i pozbawia ją wpływów z tytułu tranzytu gazu. 

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Szijjarto mówił też, że Orban będzie rozmawiał z Putinem o produkcji szczepionki Sputnik V na Węgrzech.

- Do wiosny chcemy być miejscem produkcji szczepionki Sputnik, ponieważ uważamy, że w przyszłości rynek szczepionkowy będzie duży - stwierdził szef MSZ Węgier.