Ambasada Rosji do USA: Nie wysyłajcie broni Ukrainie

Rosyjska ambasada w USA oświadczyła, że jeśli administracja USA chce rzeczywiście rozwiązać kryzys wokół Ukrainy metodami dyplomatycznymi, powinna przestać eskalować napięcie wokół Donbasu i nie dostarczać więcej uzbrojenia ukraińskiej armii.

Publikacja: 19.01.2022 06:08

Profil ambasady Rosji w USA na Facebooku

Profil ambasady Rosji w USA na Facebooku

Foto: Facebook

"Podkreślamy raz jeszcze: Rosja nie zamierza nikogo atakować. Przemieszczanie jednostek po naszym terytorium to nasze suwerenne prawo. Wzywamy do zakończenia tej histerii i nie mnożenia napięć wokół Donbasu. I co najważniejsze - nie popychanie 'rozgrzanych głów' w Kijowie do nowych prowokacji" - pisze ambasada Rosji w USA na swoim profilu na Facebooku.

Ambasada Rosji w USA odrzuca oskarżenia o to, że Rosja może zaatakować Ukrainę "w każdym momencie", w tym z terytorium Białorusi.

Ambasada Rosji w USA pisze też, że jeśli Stany Zjednoczone są rzeczywiście zdeterminowane, by rozwiązać konflikt wokół Ukrainy metodami dyplomatycznymi "powinno porzucić plany dostarczenia nowych dostaw broni siłom zbrojnym Ukrainy".

"Zamiast tego Waszyngton powinien wykorzystać swój wpływ na ukraińskie władze, aby przekonać je do zaprzestania sabotowania porozumień mińskich" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Ambasada Polski na Ukrainie kpi z Rosji i pisze o "misiu o bardzo małym rozumku"

Relacje między Ukrainą a Rosją są w ostatnim czasie bardzo napięte. Rosja zgromadziła w pobliżu granic Ukrainy ponad 100 tysięcy żołnierzy. W piątek USA ostrzegały, że z informacji przekazanych przez amerykański wywiad wynika, że Rosja może dokonać prowokacji na Ukrainie, której celem będzie uzasadnienie zbrojnej inwazji na sąsiada w sytuacji, w której nie osiągnie stawianych sobie celów metodami dyplomatycznymi.

Moskwa domaga się od USA i NATO gwarancji bezpieczeństwa, obejmujących m.in. zobowiązanie, że Ukraina nigdy nie stanie się częścią Sojuszu. Zarówno USA, jak i NATO odrzucają ten postulat.

W 2014 roku Rosja dokonała nieuznanej przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu. W tym samym roku na wschodzie Ukrainy rozpoczął się konflikt między prorosyjskimi separatystami, wspieranymi nieformalnie przez Moskwę (choć Rosja oficjalnie temu zaprzecza) a ukraińską armią.

Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA
Dyplomacja
Zełenski przekonuje Koreę Płd. że zestawy przeciwlotnicze to nie broń
Dyplomacja
Biden rozmawiał z Erdoganem o F-16 i Szwecji w NATO
Dyplomacja
Ławrow znów grozi zablokowaniem transportu zboża z Ukrainy
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
Japonia przygotowuje się do strącenia północnokoreańskiej rakiety
Dyplomacja
Białoruś: Polska wydaje 4 proc. PKB na wojsko, musimy reagować