Lider Platformy Obywatelskiej powiedział: „wróciłem wczoraj z Brukseli, gdzie odbywał się szczyt unijny, ale także szczyt Europejskiej Partii Ludowej. Miałem tam okazję, aby rozmawiać z wieloma kanclerzami i premierami, także z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o sytuacji, w jakiej znalazła się Polska w kontekście praworządności. Polska i Polacy te pieniądze dostaną, nikomu nie przyszło do głowy, aby karać Polaków za ten upór pisowskiej władzy.
Pytanie, jak szybko PiS wywiąże się z obietnicy, jaka została złożona w Brukseli, czyli wycofa się z Izby Dyscyplinarnej, czyli pomysłu karania sędziów, którzy nie chcą słuchać pisowskiej władzy".
Czytaj więcej
Europejskich przywódców interesuje tylko, czy w przyszłości Polska będzie wykonywać wyroki TSUE, czy nie. Takiej pewności nie ma. Nie zapewniając o tym, Morawiecki poniósł porażkę.
Premier Holandii Mark Rutte apelował o radykalne rozprawienie się z Warszawą. Uważał, że środki z wartego 36 mld euro darowizn i pożyczek Funduszu Odbudowy dla Polski powinny zostać zamrożone tak długo, jak obowiązuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o ograniczeniu prymatu prawa europejskiego. Znalazł mniej lub bardziej zdeterminowane poparcie Belgii i krajów skandynawskich.
Na szczycie UE przeważyło jednak stanowisko dużych krajów Wspólnoty. Zdecydowano się na niepomiernie skromniejsze warunki dla Polski. To wypełnienie lipcowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, w szczególności o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN. Mateusz Morawiecki dał do zrozumienia już w Brukseli, że ten warunek zostanie spełniony, choć nie ujawnił terminów.