- Fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa. To było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski - powiedziała von der Leyen. - Mamy przed sobą długą drogę - oceniła, dodając, że droga ta „jest połączeniem dialogu, odpowiedzi prawnej i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwa w Polsce”.

- System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni - dodała przewodnicząca KE. - Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreśliła. Von der Leyen zapowiedziała, że Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości w budżecie UE przed wyrokiem TSUE w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm.

Prezydent Francji Emmanuel Macron mówił z kolei, że „odbył szczerą dyskusję” z premierem Mateuszem Morawieckim. - Polski problem nie dotyczy nadrzędności prawa europejskiego nad krajowym - zwrócił uwagę, dodając, że prawdziwe pytanie dotyczy niezależności sądownictwa.

Czytaj więcej

Mateusz Morawiecki
Szczyt UE: Polska na razie bez pieniędzy. Przełomu nie ma

- Czekamy teraz na konkretne gesty ze strony polskiego rządu, aby uniknąć konieczności użycia narzędzi do wywierania nacisku - dodał Macron.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła z kolei, że rozwiązanie sporu o praworządność to zadanie Komisji Europejskiej i Polski. Jej zdaniem KE ma „zobowiązania prawne, ale musi mieć na uwadze również względy polityczne”.

- To nie jest problem na gruncie prawa, to problem polityczny - podkreśliła Merkel, zwracając przy tym uwagę, że należy przeciwdziałać teoriom spiskowym, ponieważ „nikt nie bierze na celownik Polski ani jakiegokolwiek innego państwa członkowskiego”. Jej zdaniem kraje UE muszą pogłębić rozmowy o tym, dokąd zmierza Wspólnota, aby złagodzić i rozwiązać spory, takie jak obecny spór z Polską o praworządność.

- Istnieje kwestia niezależności wymiaru sprawiedliwości, ale także leżące u podstaw (pytanie - red.), w którą stronę zmierza Unia Europejska, jakie kompetencje powinna mieć, a czym powinny zajmować się państwa - mówiła Merkel dziennikarzom w Brukseli. po prawdopodobnie ostatnim szczycie UE z jej udziałem.

Czytaj więcej

Marine Le Pen
Morawiecki spotkał się w Brukseli z Le Pen. Le Pen zapewniła go o wsparciu
Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

- Jeżeli spojrzy się na historię Polski, to bardzo zrozumiałe jest, że dużą rolę odgrywa kwestia określenia ich tożsamości narodowej - powiedziała Merkel, zauważając, że historyczna sytuacja Polski jest inna od tej „w której znajdują się kraje, które od dłuższego czasu mają demokrację”.