- Fundamentalnym filarem praworządności jest niezawisłość sądownictwa. To było sedno dyskusji przywódców UE dotyczących Polski - powiedziała von der Leyen. - Mamy przed sobą długą drogę - oceniła, dodając, że droga ta „jest połączeniem dialogu, odpowiedzi prawnej i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwa w Polsce”.
- System dyscyplinarny dla sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni - dodała przewodnicząca KE. - Oczekujemy, że Polska wdroży orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - podkreśliła. Von der Leyen zapowiedziała, że Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości w budżecie UE przed wyrokiem TSUE w sprawie skarg Polski i Węgier na ten mechanizm.
Prezydent Francji Emmanuel Macron mówił z kolei, że „odbył szczerą dyskusję” z premierem Mateuszem Morawieckim. - Polski problem nie dotyczy nadrzędności prawa europejskiego nad krajowym - zwrócił uwagę, dodając, że prawdziwe pytanie dotyczy niezależności sądownictwa.
Czytaj więcej
Blisko dwie godziny trwała dyskusja o praworządności w Polsce na unijnym szczycie w czwartek wieczorem Brukseli. Przełomu nie ma.
- Czekamy teraz na konkretne gesty ze strony polskiego rządu, aby uniknąć konieczności użycia narzędzi do wywierania nacisku - dodał Macron.