Reklama
Rozwiń

Rzecznik praw pacjenta: Uchwały nie ma, więc wniosek do TK niepotrzebny

Rzecznik praw pacjenta chce wycofania wniosku SN do TK w sprawie zadośćuczynienia dla bliskich osób trwale poszkodowanych zdrowotnie.

Publikacja: 18.04.2023 07:24

Rzecznik praw pacjenta: Uchwały nie ma, więc wniosek do TK niepotrzebny

Foto: Adobe Stock

W 2019 r. RPP wniósł do Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie, czy bliskiemu poszkodowanego, który wskutek czynu niedozwolonego, wypadku, błędu medycznego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne.

Latami obowiązywała korzystna dla poszkodowanych linia orzecznictwa Izby Cywilnej SN, z uchwałą siedmiu jej sędziów, ale w 2019 r. siódemka z Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN wydała uchwałę (I NSNZP 2/19), która zanegowała możliwość przyznania bliskim poszkodowanego zadośćuczynienia za naruszenie ich dóbr osobistych. Inicjatywa pierwszej prezes SN, by sprzeczność rozstrzygnęły wspólnie obie izby, szła jak po grudzie z powodu tarć na linii starzy– nowi sędziowie. Wtedy z inicjatywą zmiany kodeksu cywilnego wystąpił prezydent Andrzej Duda. W efekcie w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia uniemożliwiającego nawiązanie lub kontynuację więzi rodzinnej sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny poszkodowanego odpowiednią sumę zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 4462 k.c.). Przepis objął zdarzenia sprzed wejścia w życie nowego przepisu. Pierwsza prezes SN wycofała zatem wniosek o badanie tych kwestii przez połączone izby SN. Dotąd SN nie rozpatrzył wniosku RPP, a skład badający wniosek w połowie marca spytał Trybunał Konstytucyjny, czy nowy przepis obejmujący wcześniejsze zdarzenia jest zgodny z konstytucyjną zasadą nieretroaktywności, pewności prawa i zaufania do państwa i stanowionego prawa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono