To trzecia szczepionka, opracowana w Chinach - po preparatach firmy Sinovac i wspieranego przez państwo Sinopharm. Została opracowana przez instytut badawczy powiązany z chińską armią.

Chociaż chińskie szczepionki przeciw Covid-19 wykazują niższe wskaźniki ochrony, niż część szczepionek zachodnich, a publicznie dostępne nie są żadne szczegółowe wyniki ich badań, to zostały już zatwierdzone do użytku w kilku krajach rozwijających się.

Szczepionka CanSinoBIO jest testowana w Pakistanie, Meksyku, Rosji, Argentynie i Chile. Firma ma już umowy na dostawy z niektórymi z tych krajów, w tym z Meksykiem.

Pakistański minister zdrowia Faisal Sultan powiedział, że kraj ten może otrzymać „w granicach dziesiątek milionów” szczepionek, na podstawie umowy z chińską firmą.

Skuteczność szczepionki opiera się na badaniu z udziałem 30 tys. uczestników. W 101 przypadkach po podaniu szczepionki potwierdzono zakażenie Covid-19. Według ministra zdrowia w czasie badania nie zgłoszono „żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa preparatu”. W samym Pakistanie szczepionka CanSinoBIO wykazała skuteczność w 74,8 proc. jeśli chodzi o ochronę przed zachorowaniem i w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją.

Choć deklarowana skuteczność jednodawkowej szczepionki CanSinoBIO jest niższa, niż w przypadku preparatów Pfizer/BioNTech oraz Moderny, to w przeciwieństwie do nich nie musi być ona przechowywana w żadnych specjalnych warunkach - wystarczy zwykła lodówka.