Reklama
Rozwiń

Trzecia chińska szczepionka przeciw Covid-19 od CanSinoBIO skuteczna w 65,7 proc.

Chińska szczepionka przeciw Covid-19 od CanSino Biologics Inc (CanSinoBIO) wykazała 65,7 proc. skuteczność w zapobieganiu objawowym przypadkom i 90,98 proc. skuteczność w ochronie przed ciężkim zachorowaniem - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Pakistanu.

Aktualizacja: 08.02.2021 16:38 Publikacja: 08.02.2021 16:21

Trzecia chińska szczepionka przeciw Covid-19 od CanSinoBIO skuteczna w 65,7 proc.

Foto: AFP

qm

To trzecia szczepionka, opracowana w Chinach - po preparatach firmy Sinovac i wspieranego przez państwo Sinopharm. Została opracowana przez instytut badawczy powiązany z chińską armią.

Chociaż chińskie szczepionki przeciw Covid-19 wykazują niższe wskaźniki ochrony, niż część szczepionek zachodnich, a publicznie dostępne nie są żadne szczegółowe wyniki ich badań, to zostały już zatwierdzone do użytku w kilku krajach rozwijających się.

Szczepionka CanSinoBIO jest testowana w Pakistanie, Meksyku, Rosji, Argentynie i Chile. Firma ma już umowy na dostawy z niektórymi z tych krajów, w tym z Meksykiem.

Pakistański minister zdrowia Faisal Sultan powiedział, że kraj ten może otrzymać „w granicach dziesiątek milionów” szczepionek, na podstawie umowy z chińską firmą.

Skuteczność szczepionki opiera się na badaniu z udziałem 30 tys. uczestników. W 101 przypadkach po podaniu szczepionki potwierdzono zakażenie Covid-19. Według ministra zdrowia w czasie badania nie zgłoszono „żadnych poważnych obaw dotyczących bezpieczeństwa preparatu”. W samym Pakistanie szczepionka CanSinoBIO wykazała skuteczność w 74,8 proc. jeśli chodzi o ochronę przed zachorowaniem i w 100 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby, powikłaniami i hospitalizacją.

Choć deklarowana skuteczność jednodawkowej szczepionki CanSinoBIO jest niższa, niż w przypadku preparatów Pfizer/BioNTech oraz Moderny, to w przeciwieństwie do nich nie musi być ona przechowywana w żadnych specjalnych warunkach - wystarczy zwykła lodówka.

Leki i terapie
Wiceprezeska Bayer: „Firmy nie mają elastyczności cenowej”
Leki i terapie
Jak zapewnić dostęp do leków i wyrobów medycznych?
Leki i terapie
Nowe pozycje na liście leków refundowanych. Aż 41 cząsteczko-wskazań
Leki i terapie
Walka z wczesnym rakiem piersi potrzebuje nowych terapii
Leki i terapie
Donald Trump obwinia Europę o wysokie ceny leków w USA