Reklama
Rozwiń

TSUE: policja może uzyskać dane z telefonu nie tylko w przypadku poważnych przestępstw

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że dane osobowe z telefonu komórkowego mogą być przekazane organom ścigania nie tylko w sprawach o „poważne przestępstwa”. Wymaga to jednak zgody sądu, a zakres dostępu jest ograniczony zasadą proporcjonalności.

Publikacja: 04.10.2024 15:14

TSUE: policja może uzyskać dane z telefonu nie tylko w przypadku poważnych przestępstw

Foto: Adobe Stock

Austriaccy policjanci znaleźli w jednej z paczek 85 gramów marihuany. Zatrzymali telefon jej adresata i bezskutecznie próbowali go odblokować, w celu odczytania zgromadzonych danych. Nie mieli na to jednak zezwolenia ani prokuratury, ani sądu. Nie odnotowali tej próby w protokole czynności oraz nie poinformowali właściciela telefonu.

Dlatego zainteresowany zaskarżył zatrzymanie telefonu przed sądem krajowym – i dopiero w trakcie postępowania dowiedział się, że policja próbowała go odblokować. Sąd austriacki zapytał więc TSUE, czy przepisy pozwalające policji w Austrii podejmować wspomniane wyżej czynności, nie naruszają prawa unijnego. Podkreślono przy tym, że zarzucane właścicielowi telefonu przestępstwo stanowi jedynie występek, gdyż jest zagrożone karą do roku więzienia. Ciężko więc uznać je za „poważne”. 

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama