Jedziesz na mundial? Nie instaluj aplikacji zalecanych przez władze Kataru

Dwie aplikacje Mistrzostw Świata, o których pobranie proszeni są kibice odwiedzający Katar, stanowią poważne zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa - twierdzą szefowie organów ochrony danych osobowych w Europie.

Publikacja: 18.11.2022 12:37

Katar przed mundialem

Katar przed mundialem

Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Na rozpoczynające się w niedzielę Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 spodziewanych jest prawie 1,5 miliona gości. Cudzoziemcy odwiedzający Katar zostali poproszeni o pobranie oficjalnej aplikacji Pucharu Świata Hayya, a osoby odwiedzające placówki służby zdrowia będą musiały pobrać aplikację Ehteraz do monitorowania infekcji.

Jak informuje serwis POLITICO, obie katarskie aplikacje zostały uznane przez ekspertów za „oprogramowanie szpiegowskie”, ponieważ umożliwiają władzom Kataru szeroki dostęp do danych osób, a także możliwość czytania, usuwania lub zmiany treści, a nawet wykonywania bezpośrednich połączeń telefonicznych.

Rząd Kataru nie odpowiedział na prośby o komentarz w tej sprawie. Milczą także sklepy Google i Apple, z których aplikacje można pobrać.

Niemiecki komisarz ds. ochrony danych we wtorkowym komunikacie poinformował, że dane zbierane przez te dwie aplikacje z Kataru, „idą znacznie dalej”, niż wskazują  informacje o ochronie prywatności podawane użytkownikowi przy instalowaniu. 

„Jedna z aplikacji zbiera dane o tym, z jakim numerem jest wykonywana rozmowa telefoniczna. Druga zapobiega przejściu urządzenia w tryb uśpienia. Oczywiste jest również, że dane wykorzystywane przez aplikacje nie pozostają wyłącznie na urządzeniu, ale są również przesyłane do centralnego serwera” - twierdzi niemiecki organ.

Zaleca, by nie pobierać aplikacji, a jeśli jest to konieczne, zainstalować ją na innym telefonie niż ten, którego używamy na co dzień.

CNIL, czyli francuski organ nadzorczy stwierdził, że ​​udający się na mundial powinni zachować „szczególną ostrożność” w przypadku zdjęć i filmów. Zalecił podróżnym zainstalowanie aplikacji tuż przed wyjazdem do Kataru i usunięcie jej od razu po powrocie do Francji.

„We Francji, dzięki RODO, wszystkie aplikacje muszą gwarantować przestrzeganie podstawowych praw ludzi i ochronę ich danych. Inaczej jest w przypadku Kataru” - napisał na Twitterze  francuski wiceminister ds. cyfrowych Jean-Noël Barrot, odnosząc się do wytycznych CNIL.

Zaniepokojenie zbyt szerokim dostępem do danych użytkownika wyraził też norweski urząd do spraw ochrony danych „Istnieje realna możliwość, że osoby odwiedzające Katar, a zwłaszcza grupy szczególnie wrażliwe, będą monitorowane przez władze Kataru” – napisano w komunikacie.


Nauczyciele
Godziny czarnkowe po nowemu. Oto, co się zmieni dla nauczycieli
Prawo karne
Sąd Najwyższy nie posłuchał TK ws. prawa łaski dla Kamińskiego i Wąsika
Zawody prawnicze
Adwokaci chcą mieć swoją "umowę o pracę"
Prawo karne
Komisja wystawi wilczy bilet do pełnienia funkcji państwowych
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"