Odszkodowanie za naruszenie prywatności w internecie

Bezprawne przetwarzanie danych osobowych, stanowi coraz częstszą przyczynę dochodzenia zadośćuczynienia na drodze sądowej. Warunkiem do wystąpienia z takim roszczeniem jest doznanie przez osobę uprawnioną szkody majątkowej lub niemajątkowej.

Publikacja: 22.09.2022 22:00

Odszkodowanie za naruszenie prywatności w internecie

Foto: Adobe Stock

Pod koniec sierpnia pojawiły się doniesienia o pozwaniu jednego z gigantów technologicznych za działania polegające na naruszeniu prywatności użytkowników sieci internet. W Północnym Dystrykcie Kalifornii w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych (USA) miał zostać wniesiony pozew zbiorowy przeciwko firmie Oracle. Zapoczątkowane postępowanie ma być związane z działalnością Oracle polegającą na śledzeniu aktywności w internecie 5 mld użytkowników. Działalność miała przynieść spore profity dzięki handlowaniu pozyskanymi danymi za pośrednictwem platformy Oracle Data Marketplace. Z relacji powodów wynika, że bezprawnie przetwarzane dane osobowe zawierają między innymi: nazwiska, adresy domowe, e-maile, informacje o zakupach oraz lokalizacji fizycznej, dochodach, zainteresowaniach, poglądach politycznych oraz zawierają opis działalności w świecie wirtualnym. Według powodów działanie przypisywane Oracle ma stanowić naruszenie zasad prywatności obowiązujących w stanie Kalifornia, jak również naruszać stanowe prawo o nieuczciwej konkurencji. Powodowie twierdzą również, że praktyki Oracle naruszają federalną ustawę o podsłuchach. Sprawa zapewne znajdzie swój finał dopiero za kilka miesięcy, bądź nawet lat.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego