Reklama
Rozwiń

Służby już nie sięgną po stare billingi

Informacje o wykonywanych połączeniach telefonicznych będą przechowywane tylko przez rok.

Publikacja: 21.01.2013 08:55

Służby już nie sięgną po stare billingi

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Firmy telekomunikacyjne nie muszą już aż dwa lata przechowywać danych o tym, z kim i kiedy rozmawialiśmy przez telefon. Takie dane i informacje, na które serwery wchodzono z konkretnego numeru IP, mają być przechowywane przez rok.

Skrócenie tzw. okresu retencji danych wprowadza wchodząca dziś w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Dzięki temu nieco zmaleje inwigilacja obywateli przez państwo. Dane te są bowiem przechowywane przez operatorów na potrzeby np. policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy prokuratury.

Profesor Stanisław Piątek, ekspert od prawa telekomunikacyjnego z Uniwersytetu Warszawskiego, zaznacza, że zmiana prawa już dziś wymusza na służbach przeprowadzenie poważnej operacji. Muszą one usunąć dane billingowe, które są starsze niż 12 miesięcy.

Eksperci pozytywnie oceniają tę zmianę. Czują jednak niedosyt.

Operator ujawni przyczyny przerw w dostępie do świadczonych usług

– Należy się zastanowić, czy np. kontrola skarbowa w ogóle powinna mieć wgląd w takie informacje. Trzeba też precyzyjnie określić, kto i kiedy może mieć dostęp do tych danych – zaznacza Katarzyna Szymielewicz z fundacji Panoptykon.

Zmiana ta jest też korzystna dla przedsiębiorców, którzy magazynują na twardych dyskach dane o wykonywanych połączeniach abonentów.

– Dla dużych operatorów oszczędności z tym związane nie będą znaczące. Dla mniejszych jednak mogą być istotne – ocenia Wacław Iszkowski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Przedsiębiorcy będą za to mieli nowe zadania, które nakłada na nich nowelizacja. Mają informować konsumentów o sytuacjach, w których np. zagrożone były ich dane. Ponadto o atakach hakerów czy awariach, które uniemożliwiły dostęp do usług takich jak np. poczta elektroniczna, mają niezwłocznie powiadamiać prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

podstawa prawna: ustawa z 16 listopada 2012 r. DzU z  21 grudnia, poz. 1445

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono