Reklama
Rozwiń

Jaskółki ożywienia na rynku kredytowym. Wzrosła podaż pieniądza

W czerwcu podaż pieniądza wzrosła najbardziej od listopada ub.r. To jeszcze nie efekt ożywienia na rynku kredytowym, ale widoczne są jego zalążki.

Publikacja: 24.07.2023 17:45

Jaskółki ożywienia na rynku kredytowym. Wzrosła podaż pieniądza

Foto: Adobe Stock

Jak podał w środę Narodowy Bank Polski, podaż pieniądza w szerokim sensie (M3), która obejmuje przede wszystkim gotówkę w obiegu, depozyty bieżące oraz lokaty terminowe o zapadalności do dwóch lat, zwiększyła się w czerwcu o 7,9 proc. rok do roku po zwyżce o 7,1 proc. w maju. To wynik zgodny z przeciętnymi szacunkami ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”.

W ujęciu transakcyjnym, czyli m.in. po oczyszczeniu danych z wpływu wahań kursów walut, podaż pieniądza M3 zwiększyła się o 8,8 proc. rok do roku po zwyżce o 7,2 proc. w maju. To najwyższy wynik od listopada 2021 r.

Czytaj więcej

Członkini RPP: Obniżka stóp procentowych może być kolosalnym błędem

Przyspieszenie wzrostu podaży pieniądza to m.in. efekt odradzającego się zapotrzebowania na tzw. „szybki pieniądz”, czyli gotówką i depozyty na żądanie. Agregat M1, który obejmuje właśnie gotówkę i depozyty bieżące, stopniał w czerwcu o 4,5 proc. rok do roku, najmniej od sierpnia ub.r.

W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, podaż pieniądza M1 zmalała w czerwcu o około 16 proc. rok do roku. Na przełomie 2022 i 2023 r. realna wartość tzw. szybkiego pieniądza topniała w tempie dochodzącym do 25 proc. rok do roku. To z kolei przekładało się na spadek wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych.

Jednocześnie wyhamował wzrost zainteresowania klientów banków depozytami terminowymi o zapadalności do dwóch lat. Wartość takich lokat była w czerwcu o 61,8 proc. większa niż rok wcześniej, podczas na przełomie 2022 i 2023 r. rosła w tempie przekraczającym 100 proc. rok do roku.

Po stronie czynników kreacji pieniądza wciąż pierwsze skrzypce gra wzrost aktywów zagranicznych netto (o 25,1 proc. rok do roku po zwyżce o 32 proc. w maju) sektora bankowego. Dodatkowo, w czerwcu wyraźnie podskoczyło zadłużenie instytucji sektora publicznego: o 6,4 proc. rok do roku po zniżce o 0,5 proc. w maju.

Widać jednak również lekką poprawę w zakresie akcji kredytowej dla sektora prywatnego. Zobowiązania gospodarstw domowych i przedsiębiorstw wobec banków stopniały w czerwcu o 1,1 proc. rok do roku po zniżce o 0,8 proc. w maju, ale w ujęciu transakcyjnym utrzymały się na poziomie sprzed roku, podczas gdy w poprzednich dwóch miesiącach malały. W stosunku do maja zobowiązania gospodarstw domowych i firm wobec banków zwiększyły się o 7,2 mld zł (w ujęciu transakcyjnym).

W czerwcowych danych nie widać jeszcze efektów wzrostu zainteresowania kredytem w związku z programem Pierwsze Mieszkanie, który ruszył w lipcu. Z innych danych, które NBP publikuje łącznie ze statystyką podaży pieniądza, wynika jednak, że w czerwcu po raz pierwszy od 15 miesięcy zwiększył się portfel kredytów mieszkaniowych banków. 

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe