Członkini RPP: Obniżka stóp procentowych może być kolosalnym błędem

Sugerowana obniżka stóp procentowych przez RPP może okazać się dla polskiej gospodarki „kolosalnym błędem” - uważa członkini RPP Joanna Tyrowicz.

Publikacja: 24.07.2023 14:03

Joanna Tyrowicz, członkini RPP

Joanna Tyrowicz, członkini RPP

Foto: Bloomberg

„Dziś ukazały się w Rzeczpospolita wyniki ankiety Grzegorza Siemionczyka wśród analityków i badaczy naszej gospodarki. 80% ankietowanych uważa, że bieżąca projekcja nie stanowi podstaw do obniżania stóp procentowych do końca przyszłego roku. 80% ankietowanych uważa, że stopy procentowe spadną przed końcem tego roku. Nie wiem, na ile te dwie grupy się pokrywają, ale z podstaw matematyki wynika, że przynajmniej 64% spośród 40 ekspertów ankietowanych uważa, że RPP nie powinna obniżać stóp. A nie więcej niż 10% uważa, że ewentualne obniżki stóp jeszcze przez długi czas byłyby ok dla naszej gospodarki” – napisała na LinkedIn ekonomistka.

Joanna Tyrowicz napisała, że podziela tę ocenę. „W kolejnych pięciu projekcjach ceny tylko coraz bardziej oddalają się od celu. Za to koszty w postaci bezrobocia i/lub niższych podwyżek dla pracujących są mniejsze niż wynika w projekcji i coraz niższe. Nie ma miejsca na obniżki” – napisała. Pocieszające, że mamy jeszcze szansę uniknąć tego kolosalnego błędu – dodała Joanna Tyrowicz.

W lipcu kilkoro członków RPP, w tym prezes NBP Adam Glapiński, nie wykluczyło obniżek stóp proc. po wakacjach. Wiesław Janczyk powiedział, że dyskusja o obniżkach stóp we wrześniu lub w październiku wydaje się w pełni uzasadniona, a na początek możliwe byłyby ostrożne ruchy po 25 pb.

Czytaj więcej

Krok w złym kierunku NBP. Sygnalizuje obniżki stóp procentowych

Prezes NBP na początku miesiąca powiedział, że RPP formalnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, a kolejnymi ruchami, po spełnieniu warunków będą w 2023 r. ich obniżki. Dodał, że w odpowiednich okolicznościach obniżka mogłaby nastąpić już we wrześniu.

Według Ireneusza Dąbrowskiego, przestrzeń do obniżki stóp pojawi się, kiedy wzrost płac będzie pod kontrolą przy spadającej CPI, a Gabriela Masłowska powiedziała niedawno PAP Biznes, że obniżka stóp o 25 pb. we wrześniu lub październiku jest teoretycznie możliwa i byłaby zrozumiała, gdyby wskazywały na to napływające dane. Także Iwona Duda uważa, że jeżeli spadek inflacji w szybkim tempie będzie trwały, to będą argumenty za obniżka stóp po wakacjach. Natomiast Cezary Kochalski jest zdania, że w świetle aktualnych informacji, przestrzeń do ewentualnej dyskusji o obniżkach może się za jakiś czas pojawić, najwcześniej po wakacjach.

Dane gospodarcze
Kalifornia wyprzedziła Japonię i stała się czwartą gospodarką świata
Dane gospodarcze
W Polsce umiera prawie dwa razy więcej osób niż się rodzi
Dane gospodarcze
W kwietniu sektor prywatny w Niemczech znów pogrążył się w recesji
Dane gospodarcze
Trzeci rok zastoju gospodarki Niemiec. Na pocieszenie: więcej wody w Renie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dane gospodarcze
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp