Inwestycje domeną kilku branż

W zeszłym roku najwięcej pieniędzy na nowe przedsięwzięcia wydały elektrownie, gazownie oraz firmy ciepłownicze.

Publikacja: 23.05.2023 03:00

Inwestycje domeną kilku branż

Foto: Adobestock

Z ponad 213,8 mld zł wydanych na inwestycje przez wszystkie firmy wspomniane branże wydały ponad jedną dziesiątą. Przeznaczyły m.in. 13,7 mld zł na budynki i budowle oraz ponad 7,5 mld zł na maszyny i urządzenia techniczne oraz ponad 3,6 mld zł – na licencje, koncesje, prawa autorskie i oprogramowanie komputerowe.

Tak wynika z danych GUS o wynikach finansowych firm zatrudniających ponad dziesięć osób, prowadzących księgi rozliczeniowe (to szersza statystyka niż sektor przedsiębiorstw).

Nominalnie liderami inwestycji były też firmy zajmujące się administracją i działalnością wspierającą (18 mld zł inwestycji), transportowe (16 mld zł), magazynowe (13 mld zł), zajmujące się handlem detalicznym (12 mld zł), IT (10 mld zł), specjalizujące się w handlu hurtowym (9,6 mld zł) oraz producenci koksu i przetwórcy ropy naftowej – 8,6 mld zł.

Czytaj więcej

Eksport łagodzi recesję w polskim przemyśle

– Inwestycje w tych właśnie działach gospodarki nie są zaskoczeniem. Jednym z elementów, który kierunkuje inwestycje, jest polityka na poziomie krajowym i europejskim. To zapowiedź zmian dotyczących ochrony środowiska i wprowadzenia programów Fit for 55 wymuszają konieczność wysokokosztowych inwestycji. Dodatkowo stały rozwój OZE powoduje konieczność ponoszenia kosztownych inwestycji związanych z przesyłem i magazynowaniem energii – uważa Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Natomiast inwestycje firm transportowych, magazynowych, dzierżawiących powierzchnie wynikają ze wzrostu sprzedaży online oraz wysokich zapasów w wielu firmach. Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej, zwraca uwagę na branże, w których zainwestowano sporo pieniędzy w porównaniu z aktywami trwałymi, wynikiem finansowym netto czy liczbą zatrudnionych. – Pozytywnie prezentują się producenci napojów. Przeciętna inwestycja to ponad 67 tys. zł na pracownika. Widoczne jest wyraźne zmienianie majątku trwałego i wysokie koszty na pracownika wśród producentów urządzeń elektrycznych, w branży papierniczej i chemicznej. Na podstawie danych o inwestycjach widać, że w branży odzieżowej panuje trudna sytuacja – relacjonuje ekonomistka. – Firmy przeciętnie wydały niespełna 4 tys. zł na inwestycje, licząc w proporcji do zatrudnionych. Niskie są też nakłady (11–12 tys. zł) u producentów mebli i w firmach zajmujących się konserwacją i naprawami maszyn.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dane gospodarcze
Rynek pracy w USA wciąż mocno rozgrzany
Dane gospodarcze
Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło
Dane gospodarcze
Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz
Dane gospodarcze
Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień
Dane gospodarcze
Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej