Reklama
Rozwiń

Kolejny rekordowy odczyt inflacji. GUS podał dane za grudzień

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 8,6 proc. rok do roku, najbardziej od listopada 2000 r., po zwyżce o 7,8 proc. w listopadzie – oszacował wstępnie GUS. To wynik powyżej prognoz większości ekonomistów. Od stycznia inflacja wyraźnie zmaleje za sprawą rządowej tarczy, ale tylko przejściowo.

Publikacja: 07.01.2022 10:18

Kolejny rekordowy odczyt inflacji. GUS podał dane za grudzień

Inflacja - zdjęcie ilustracyjne

Foto: Adobe Stock

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie szacowali, że wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) – główna miara inflacji w Polsce – wzrósł w grudniu o 8,3 proc. rok do roku. Tylko dwa z 23 zespołów liczyły się z jego zwyżką o 8,6 proc. rok do roku. To już szósty miesiąc z rzędu, gdy inflacja wymknęła się większości prognoz.

Niepokoić może to, jak szybko inflacja się rozpędza. W grudniu CPI wzrósł o 0,9 proc. w stosunku do listopada, gdy także wzrósł o 0,9 proc. W październiku zwyżka była nawet większa, sięgnęła 1 proc. Z taką serią tak dużych wzrostów CPI miesiąc do miesiąca po raz ostatni mieliśmy do czynienia na początku 2000 r. Nie można przy tym wykluczyć, że ostateczne dane GUS pokażą nawet większą zwyżkę CPI w grudniu niż piątkowy szacunek. Z poprzednich czterech szybkich szacunków GUS zrewidował aż trzy.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych