Ukraińska specustawa dopiero za tydzień

Miała być błyskawiczna legalizacja pobytu setek tysięcy uchodźców w Polsce. Tymczasem rząd „szlifuje" przepisy, które trafią do Sejmu po weekendzie.

Aktualizacja: 04.03.2022 10:59 Publikacja: 03.03.2022 18:48

Ukraińska specustawa dopiero za tydzień

Foto: AFP

Informacja o przedłużeniu prac nad specustawą padła z ust Piotra Müllera, rzecznika rządu, w czwartek na antenie Polsat News. Nie przebiła się jednak ani do opinii publicznej, ani tym bardziej do administracji rządowej, bo wiele resortów, z którymi kontaktowała się „Rzeczpospolita", było przekonanych, że rząd trzyma się pierwotnego planu. Przepisy miały być błyskawicznie uchwalone w czasie czwartkowego posiedzenia Sejmu, w piątek miały trafić pod obrady Senatu i tego samego dnia do podpisu prezydenta i Dziennika Ustaw.

Czytaj więcej

Pomoc uchodźcom: unijne przepisy szybciej niż polskie

Czytaj więcej

Będą udogodnienia dla firm wspierających uchodźców

Źródła finansowania

Okazuje się jednak, że – jak stwierdził rzecznik – rząd „szlifuje" jeszcze regulacje dotyczące legalizacji pobytu Ukraińców w Polsce, zapewniające im prawo do opieki medycznej, pomocy społecznej (w tym 500+ na dzieci) czy ułatwiające im zatrudnienie. Co tak dokładnie jest „szlifowane", jeszcze nie wiadomo. Wytłumaczeniem mogą być prace na szczeblu unijnym. W  czwartek wieczorem Rada Unii Europejskiej miała zadecydować o uruchomieniu dyrektywy o pomocy tymczasowej, która przewiduje, że podobne jak przewidziane w naszej specustawie wsparcie jest finansowane z unijnych środków. Gdyby taka pomoc UE została uruchomiona, nasza specustawa mogłaby przewidywać znacznie szersze wsparcie dla Ukraińców od tego, które finansowalibyśmy wyłącznie z krajowych środków.

Koszty pomocy dla Ukraińców, choć niepodlegające dyskusji, będą ogromne dla i tak nadwerężonych przez kryzys gospodarczy polskich finansów publicznych.

Firmy chcą wiedzieć

Oczekiwanie na nowe przepisy stawia wielu przedsiębiorców w stanie zawieszenia.

– Specustawa jest oczekiwana przez biznes. Uchodźcy już obecni w Polsce pytają przedsiębiorców o przyszłość, jednak ci na razie nie wiedzą, co mają im odpowiedzieć – zauważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. – Nowe regulacje uspokoją sytuację.

– Z naszych dotychczasowych doświadczeń z pomocy dla uchodźców wynika, że potrzebują natychmiastowej stabilizacji ich sytuacji w Polsce – dodaje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

– Ukraińcy poza miejscem do zamieszkania potrzebują zatrudnienia, by mieć środki do utrzymania. Szczególnie dzieciom potrzebna jest pomoc psychologiczna. Zachęcamy więc przedsiębiorców do tworzenia takiej wielowymiarowej pomocy dla uchodźców – dodaje Lisicki.

Krzysztof Inglot założyciel Personnel Service, ekspert Pracodawców RP

Ukraińcy zostali nagle wyrwani rosyjską agresją ze swoich domów, będą więc potrzebowali znacznie szerszego wsparcia niż dotychczas, aby odnaleźć się w Polsce. Najważniejsze, aby zaraz po zapewnieniu im wsparcia medycznego, lokalowego, jak najszybciej mogli znaleźć u nas zajęcie, by zyskali źródło utrzymania i mogli choć na chwilę oderwać swoje myśli od tego, co się dzieje na wschodzie. Potrzebna będzie im dodatkowa pomoc, czy to w przyspieszonych kursach nauki języka polskiego, czy pomoc psychologiczna. Dlatego postulujemy, aby Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekierowało część środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na taką pomoc. A jest to możliwe bez oczekiwanej przez wszystkich specustawy dla uchodźców. Jeśli chodzi zaś o te przepisy, to jest jeszcze czas na ich uchwalenie. Liczę, że rząd, reagując na rozwijającą się sytuację, poszerzy przewidzianą w nich pomoc.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego