W wystąpieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych, Rzecznik wskazał na trudności w legalizowaniu pobytu małoletnich cudzoziemców, porzuconych przez rodziców i przebywających w polskiej rodzinie zastępczej.
- Sytuacja tej grupy małoletnich cudzoziemców jest szczególnie skomplikowana nie tylko dlatego, że zostali oni pozbawieni opieki ze strony rodziców, ale również z tego powodu, że nie są w stanie spełnić warunków legalizujących ich pobyt w Polsce, które są określone w tzw. ustawach cudzoziemskich – pisze Rzecznik.
W ocenie Rzecznika najlepszą formą uregulowania ich statusu prawnego jest nadanie im przez Prezydenta RP obywatelstwa polskiego - o co rodziny zastępcze powinny mieć prawo wnioskowania.
Polskie przepisy gwarantują możliwość wystąpienia z wnioskiem o nadanie obywatelstwa polskiego jedynie przedstawicielom ustawowym małoletniego cudzoziemca. Zmiana regulacji w tym zakresie przyczyni się do pełnego zabezpieczenia interesu dzieci, dla których Polska stała się jedynym krajem, jaki znają.
- Należy przy tym zaznaczyć, że rodzice zastępczy często nie są zainteresowani, aby sąd ustanowił ich opiekunami prawnymi dla cudzoziemskich dzieci, a jeśli nawet wyrażą zgodę na pełnienie takiej funkcji, to wydanie przez sąd orzeczenia w przedmiocie ustanowienia opieki prawnej jest uzależnione od uprzedniego zawieszenia bądź pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej, co w praktyce jest niezwykle trudne – dodaje Marek Michalak.