Aktualizacja: 30.04.2025 09:45 Publikacja: 27.06.2024 04:30
Jedynym krajem zachodnim, który pomysł Brazylii poparł, jest Francja. Emmanuel Macron był z wizytą w Brazylii w marcu i pozostawił wrażenie wielkiej przyjaźni z prezydentem Lulą da Silvą
Foto: Bloomberg
Atmosfera wokół globalnych podatków zmieniła się w ostatnich latach. Pomysły uważane niegdyś za nierealistyczne, jak np. 15-procentowy globalny podatek na międzynarodowe korporacje, stały się rzeczywistością. Kolejne międzynarodowe umowy zmniejszają też zakres tajemnicy bankowej, co powoduje, że coraz trudniej uciekać z majątkiem do rajów podatkowych. Konkurencja podatkowa przestała być uznawana za rzecz naturalną.
W tej nowej sytuacji lewicowy rząd Brazylii postanowił wyjść z inicjatywą opodatkowania miliarderów. Brazylia sprawuje obecnie prezydencję w G20 i przedstawiła wstępnie ten pomysł na szczycie w Sao Paulo w lutym. W międzyczasie zamówiła raport u jednego z najwybitniejszych ekspertów w tej dziedzinie i przedstawi go do dyskusji ministrom finansów państw G20 na spotkaniu, które odbędzie się 25–26 lipca w Rio de Janeiro.
Przygotowanie i uzgodnienie unijnego budżetu na lata 2028-2034 może być najtrudniejszym zadaniem w historii – oc...
Jednym z najbardziej obiecujących narzędzi mogących zrewolucjonizować pracę działów podatkowo-finansowych, jest...
Wiadomo już, który sektor państwa miał największy deficyt w minionym roku – to rząd i instytucje rządowe, które...
Dziura w kasie państwa puchnie jak na drożdżach – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Po części to efekt ubyt...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Dziura w finansach publicznych w 2024 r. okazała się wyraźnie wyższa od oczekiwań Ministerstwa Finansów. – To ba...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas