W komunikacie prasowym firma Berkshire Hathaway poinformowała, że Warren Buffett przekazał kolejne pieniądze na cele charytatywne. Tym razem wartość środków wydanych na cele charytatywne to około 759 mln dolarów w 2,4 mln akcji.

Najwięcej, bo 1,5 mln akcji trafiło do Fundacji Susan Thompson Buffett, nazwanej tak na cześć zmarłej pierwszej żony miliardera. Fundacja zajmuje się finansowanie stypendiów dla studentów z Nebraski. Kolejne 900 tys. akcji podzielone zostało równo pomiędzy organizacje prowadzone przez dzieci Warrena Buffetta – Howarda, Susan i Petera.

Czytaj więcej

Warren Buffett zwiększa zaangażowanie w japońskich gigantach

Fundacja Howarda G. Buffetta działa na rzecz walki z głodem, łagodzenia konfliktów i poprawy bezpieczeństwa publicznego na świecie. Fundacja Sherwood, którą kieruje Susan, wspiera organizacje non-profit w Nebrasce, a Fundacja Novo stawia sobie ogólnie cel wspierania lokalnych społeczności.

To kolejne dotacje Buffetta na cele charytatywne. Od 2006 roku miliarder przekazał ponad 46 mld dolarów na działalność dobroczynną. Trzy czwarte tej kwoty trafiło do Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Działalność dobroczynna nie sprawia, że Buffett biednieje. Obecnie nadal jego majątek jest wart około 110 mld dolarów (zgodnie z danymi magazynu Forbes). Po ostatniej darowiźnie, jak zauważa Reuters, Buffett nadal ma 15,5 proc. akcji Berkshire i kontroluje 31,4 proc. głosów (jego akcje są uprzywilejowane).

Warto zauważyć, dla porównania, że w latach 2014-2018, zgodnie z informacjami pozyskanymi przez serwis propublica.org z IRS (urząd skarbowy Stanów Zjednoczonych) Buffett zapłacił 23,7 mln podatku dochodowego.

Czytaj więcej

Założyciel Amazona, Jeff Bezos, planuje rozdać większość swojej gigantycznej fortuny