W liście otwartym ponad 200 milionerów i miliarderów wezwało rządy na całym świecie do „natychmiastowego opodatkowania ultra-bogaczy”. Ma to pomóc miliardom ludzi, którzy walczą z rosnącymi kosztami utrzymania. Grupa istnieje od 2010 roku i są w niej osoby z 13 krajów, w tym spadkobierczyni Disneya Abigail Disney i aktor Mark Ruffalo.

Członkowie tej grupy zaapelowali do polityków i liderów biznesu zgromadzonych na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos o walkę z „skrajnymi nierównościami”. Grupa stwierdziła, że system gospodarczy musi stać się bardziej sprawiedliwy poprzez zwalczanie skrajnego bogactwa. Tylko w ten sposób demokracje mogą przetrwać. Natomiast bezczynność może doprowadzić do katastrofy. „Społeczeństwa mogą wytrzymać napięcia tylko do pewnego poziomu” – mówią bogaci. Podczas gdy jedni ludzi są zmuszeni posyłać swoje dzieci do łóżek głodne, fortuny ultra-bogaci wciąż rosną. „Koszt zrobienia czegoś jest znacznie niższy niż nierobienia niczego” – napisali w liście milionerzy i miliarderzy dodając, że jest już najwyższy czas na działania.

Czytaj więcej

Raport Oxfam: Superbogaci radzą sobie doskonale. Trzeba ich opodatkować

Przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego organizacja Oxfam opublikowała raport, w którym ostrzegała przed rosnącymi nierównościami na świecie. Po raz pierwszy od 25 lat jednocześnie wzrosło skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo. Według Oxfam łączny majątek wszystkich miliarderów wzrósł średnio o 2,7 miliarda dolarów dziennie od 2020 roku. Jednocześnie co najmniej 1,7 miliarda ludzi żyje w krajach, w których inflacja jest wyższa niż wzrost płac. Mniej więcej co dziesiąta osoba na ziemi głoduje – napisano w raporcie Oxfam.