UBS, Credit Suisse oraz szwajcarski oddział Rothschild Group sprawdzają rosyjskich klientów

Banki Szwajcarii rozpoczęły sprawdzanie czy ich rosyjscy klienci nie łamią przepisów skierowanych przeciwko rajom podatkowym. Karą jest zamknięcie rachunku i sprawa karna.

Publikacja: 09.02.2016 08:39

Banki Szwajcarii rozpoczęły sprawdzanie czy ich rosyjscy klienci nie łamią przepisów skierowanych pr

Banki Szwajcarii rozpoczęły sprawdzanie czy ich rosyjscy klienci nie łamią przepisów skierowanych przeciwko rajom podatkowym.

Foto: Bloomberg

Bank UBS a także Credit Suisse i szwajcarski oddział Rothschild Group zaczęły wymagać od rosyjskich klientów (firm) posiadających konta lub lokaty zaświadczeń o rozliczeniu się z fiskusem i przestrzeganiu ustawy o kontrolowanych zagranicznych firmach, dowiedziała się gazeta Wiedomosti. Chodzi o to, czy za pośrednictwem banków szwajcarskich Rosjanie nie wyprowadzają pieniędzy na konta w rajach podatkowych, by uniknąć opodatkowania oraz czy nie ukrywają dochodów niewiadomego pochodzenia.

Klienci, którzy nie przedstawią wymaganych dokumentów lub w ogóle nie zareagują na wezwanie banku, mogą zostać pozbawieni dostępu do kont oraz mieć do czynienia z prokuraturą. Zamykanie podejrzanych rachunków na razie jest możliwe jedynie w Szwajcarii. Prawo bankowe jest tam najostrzejsze a we wrześniu 2015 r dodatkowo została w kraju wprowadzona odpowiedzialność karna za współudział klientów miejscowych banków w przestępstwach i to nie tylko na terenie Szwajcarii, ale na całym świecie. To dotyczy nie tylko rosyjskich, ale wszystkich klientów - Dlatego często banki wymagają potwierdzenia doradcy podatkowego, że klient płaci wszystkie wymagane podatki - wyjaśnia Jekaterina Łazorina partner PwC.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budżet i podatki
Czy trzeba będzie mocniej zaciskać pasa
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne