W czwartek weszła w życie zmiana ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która daje możliwości sprzedawania spółek skarbu państwa na aukcji. – Nie da się wykluczyć, że będziemy to narzędzie stosowali także do większych podmiotów, choć pierwotnie zaplanowano je do sprzedaży pakietów nie większych niż 10 proc. – mówi w rozmowie z ”Rz” minister skarbu Aleksander Grad. – Jednak przy dużych firmach chcemy wiedzieć, co inwestor z firmą dalej zrobi. Dla spółek energetycznych ważne jest, jakie i jak duże będą inwestycje– tłumaczy, pytany, czy zastosowałby aukcje np. przy sprzedaży Enei.
Grad podtrzymał plan finansowy prywatyzacji na 2009 r. – Główne źródła przychodów w 2009 r., czyli prywatyzacja Enei, PAK, chemii, GPW, daje nam podstawy sądzić, że jesteśmy w stanie uzyskać zakładane 12 mld zł.Najważniejsza będzie prywatyzacja warszawskiej giełdy. Choć jako główne źródło przychodów minister wskazuje sprzedaż reszty udziałów w Enei. Jak twierdzi minister – za znacznie więcej niż 4 mld zł. Czy Vattenfallowi, który ma już w niej 18,7 proc. udziałów?
– Nie jest powiedziane, że kupującym ma być Vattenfall, chętnych jest dużo więcej. Pamiętajmy, że MSP musi jeszcze uzyskać dodatkową premię za oddanie kontroli nad spółką – mówi Grad. Z informacji ”Rz” wynika jednak, że jeśli Vattenfall nie zdobędzie pakietu kontrolnego w Enei, może się pozbyć nabytych już akcji.
Na plany MSP niechętnie patrzą związkowcy, krytykuje je opozycja – chodzi głównie o energetykę. Argumenty przeciw to m.in. gorsze wyceny spółek z powodu kryzysu. – Kryzys energetyki nie dotyka, nie ma przesłanek do obniżania wartości firm – uważa Grad.
Jedną z kluczowych prywatyzacji w tym roku ma być Polska Grupa Energetyczna – jednak w tym wypadku MSP chce pozostać przy akcjonariacie rozproszonym, bez inwestorów branżowych. Inaczej w przypadku grupy Tauron. – Poważnie rozważamy, czy nie uruchomić ścieżki wyboru doradcy prywatyzacyjnego, jakbyśmy ją sprzedawali inwestorowi branżowemu. Pierwotnie zakładaliśmy, że będzie to prywatyzacja giełdowa, ale nie jesteśmy do końca przekonani, że tą ścieżką pójdziemy – mówi Grad. Minister nie wykluczył przyspieszenia prywatyzacji Puław i Polic. Rozważa też sprzedaż udziałów Skarbu Państwa w Lubelskim Węglu ”Bogdanka”, choć wcześniej mówiło się tylko o podniesieniu kapitału. – Na ”Bogdankę” zakusy ma wielu inwestorów – i Enea, i Zakłady Azotowe Puławy. Rzeczywiście, pytanie, w jakim zakresie zdecydować się na sprzedaż akcji Skarbu Państwa. Myślę, że prywatyzacja ”Bogdanki” uda się w tym roku – mówi Grad.