Grad: Śląsk jest tak za prywatyzacją, że aż przeciw

Minister skarbu ma nadzieję, że debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończy się sukcesem i w terminie

Publikacja: 18.05.2011 11:00

Grad: Śląsk jest tak za prywatyzacją, że aż przeciw

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

- Gdy rozmawiam z ludźmi na Śląsku na temat prywatyzacji górnictwa, a właściwie upublicznia spółek węglowych, to mam wrażenie, że są tak za tym procesem, że nawet przeciw – powiedział minister skarbu Aleksander Grad w Katowicach.

– Chcemy wprowadzić JSW na giełdę, bo teraz jest na to najlepszy czas. A nie byłoby mowy o upublicznianiu JSW, gdyby nie sukces Bogdanki – przypomniał. Dodał, że liczy na to, że doprowadzenie tego procesu do końca się uda.

– Prospektem JSW zajmuje się już Komisja Nadzoru Finansowego – przypomniał. Zdaniem Andrzeja Olszewskiego, dyrektora zarządzającego ING Securities, debiut JSW może być nawet większym sukcesem niż Bogdanki ze względu na to, że produkuje ona głównie węgiel koksowy, bazę do produkcji stali, a nie energetyczny (ten ma udział mniejszościowy w produkcji w JSW). - JSW ma szansę być naprawdę istotnym podmiotem na GPW – powiedział Olszewski.

Zdaniem Igora Chalupca, prezesa Icentisu, śląskie górnictwo się zmienia i szuka pomysłu na swoją przyszłość. Jako przykład podał Katowicki Holding Węglowy, który ma z Icentisem podpisana umowę na organizację finansowania. Uczestnicy debaty rozmawiali też o sile związków zawodowych i zastanawiali się czy hasła antyprywatyzacji będą wykorzystywane w tegorocznej kampanii wyborczej.

- Dla prywatyzacji jest wysoki poziom akceptacji. Dziś nie ma sprzeciwu wobec zjawiska samego w sobie. Gdyby wejść do głów niektórych ludzi, części załogi JSW, która kontestuje wprowadzenie spółki na giełdę, to jestem przekonany, że tam nie ma rozumowania ekonomicznego, z którego wynika, że własność państwowa jest lepsza niż prywatna. Tam jest co innego, niechęć do zmian i chęć zachowania pewnego status quo – mówił Ludwik Sobolewski, prezes GPW. – Ale nia nazywałbym tego sprzeciwem wobec prywatyzacji – dodał.

- A moim zdaniem to jest sprzeciw. Bo to jest tak: jak się prywatyzuję spółkę ABC, to  mnie to nie obchodzi, ale jeśli chodzi o moją spółkę, to dyskutujmy. I to jest forma sprzeciwu. Każda taka prywatyzacja wymaga różnych negocjacji – mówił Jacek Socha, partner PwC, były minister skarbu. – Gdy ja miałem koncepcję połączenia Bogdanki i Enei, to jeszcze nie zdążyłem skończyć zdania, a już w zakładach wisiały flagi – przypominał.

Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem