Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.01.2018 08:51 Publikacja: 30.01.2018 08:48
Danwood, Sonate
Foto: materiały prasowe
O tym, że Danwood wybiera się na parkiet, pisaliśmy w listopadzie. Teraz znamy szczegóły planowanej oferty. IPO nie będzie obejmować nowych akcji, a tylko papiery jedynego udziałowca – funduszu Enterprise Investors.
Danwood jest producentem domów z drewnianych prefabrykatów pod klucz, które cieszą się popularnością przede wszystkim za granicą. 90 proc. przychodów (w 2017 r. wzrosły o 25 proc., do 840 mln zł) zapewnia grupie sprzedaż do Niemiec. Danwood ma tam trzecią pozycję w segmencie domów prefabrykowanych (4-5 proc. udziału w rynku), a w segmencie domów pod klucz jest liderem (10-11 proc. udziału w rynku). Firma jest też obecna w Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polsce. W ciągu 20 lat Danwood przekazał łącznie 8,3 tys. domów.
- W 2017 r. dostarczyliśmy klientom 1,22 tys. domów, o 22 proc. więcej niż rok wcześniej, podczas gdy w 2008 r. 332. Mamy wypełniony portfel zamówień na ten rok i początek przyszłego – mówi cytowany w komunikacie Jarosław Jurak, prezes Danwoodu.- Naszą pozycję zbudowaliśmy przede wszystkim w oparciu o bardzo atrakcyjny rynek niemiecki, na którym jesteśmy liderem w segmencie domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz”. Rozwijamy działalność na rynku brytyjskim, z którym również wiążemy duże nadzieje – dodaje.
Menedżer zaznacza, że średnioroczny wzrost wartości sprzedaży domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz” na rynkach, na których działa firma, w latach 2017-2022 szacowany jest na 7 proc.
- Planujemy skierować ofertę zarówno do inwestorów w Polsce jak i za granicą. Ostateczna decyzja dotycząca przeprowadzenia oferty publicznej, jak i jej harmonogramu, zależeć będzie od akcjonariusza sprzedającego i sytuacji rynkowej – zastrzega prezes.
Produkcja odbywa się w Bielsku Podlaskim, moce fabryki sięgają 1,5 tys. domów rocznie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Warunki przetargowe faworyzują budowlanych gigantów – skarżą się wykonawcy, w tym spółki z polskim kapitałem, kt...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ewentualny chaos w kręgach koalicji może opóźnić realizację kluczowych programów inwestycyjnych, w tym związanyc...
PKP na nowo rozkręca zarzuconą działalność deweloperską. Najpierw kompleks biurowy przy dworcu Warszawa Gdańska...
Agencji Fitch nie podoba się tempo gromadzenia gotówki na wykup obligacji za pół miliarda euro, a zrolowanie teg...
Po gigantycznych stratach w ostatnich dwóch latach budowlana grupa łapie oddech. Liczy na istotne zwiększenie po...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas