Aktualizacja: 30.01.2018 08:51 Publikacja: 30.01.2018 08:48
Danwood, Sonate
Foto: materiały prasowe
O tym, że Danwood wybiera się na parkiet, pisaliśmy w listopadzie. Teraz znamy szczegóły planowanej oferty. IPO nie będzie obejmować nowych akcji, a tylko papiery jedynego udziałowca – funduszu Enterprise Investors.
Danwood jest producentem domów z drewnianych prefabrykatów pod klucz, które cieszą się popularnością przede wszystkim za granicą. 90 proc. przychodów (w 2017 r. wzrosły o 25 proc., do 840 mln zł) zapewnia grupie sprzedaż do Niemiec. Danwood ma tam trzecią pozycję w segmencie domów prefabrykowanych (4-5 proc. udziału w rynku), a w segmencie domów pod klucz jest liderem (10-11 proc. udziału w rynku). Firma jest też obecna w Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Polsce. W ciągu 20 lat Danwood przekazał łącznie 8,3 tys. domów.
- W 2017 r. dostarczyliśmy klientom 1,22 tys. domów, o 22 proc. więcej niż rok wcześniej, podczas gdy w 2008 r. 332. Mamy wypełniony portfel zamówień na ten rok i początek przyszłego – mówi cytowany w komunikacie Jarosław Jurak, prezes Danwoodu.- Naszą pozycję zbudowaliśmy przede wszystkim w oparciu o bardzo atrakcyjny rynek niemiecki, na którym jesteśmy liderem w segmencie domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz”. Rozwijamy działalność na rynku brytyjskim, z którym również wiążemy duże nadzieje – dodaje.
Menedżer zaznacza, że średnioroczny wzrost wartości sprzedaży domów prefabrykowanych w standardzie „pod klucz” na rynkach, na których działa firma, w latach 2017-2022 szacowany jest na 7 proc.
- Planujemy skierować ofertę zarówno do inwestorów w Polsce jak i za granicą. Ostateczna decyzja dotycząca przeprowadzenia oferty publicznej, jak i jej harmonogramu, zależeć będzie od akcjonariusza sprzedającego i sytuacji rynkowej – zastrzega prezes.
Produkcja odbywa się w Bielsku Podlaskim, moce fabryki sięgają 1,5 tys. domów rocznie.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Deweloper uregulował majowe odsetki w terminie i w pełnej kwocie. Wkrótce kolejne terminy płatności.
Zarysowana na początku kwietnia przez szefa NBP perspektywa obniżek stóp poniosła notowania części deweloperów....
GTC rozważa sprzedaż części kupionych w Niemczech mieszkań z przebitką lub inwestycje w podniesienie wartości.
Niecałe dwa lata po zakupie polskiej części Nexity deweloper przejmuje aktywa kolejnego francuskiego dewelopera....
Organizacje reprezentujące firmy branży budowlanej domagają się od ministra infrastruktury zwiększenia limitu wa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas