Gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej przekształciły się w ciągu ostatnich 20 lat dzięki bezprecedensowemu rozwojowi sektora prywatnego i integracji z Unią Europejską. To spowodowało, że w gospodarkach kiedyś zdominowanych przez przedsiębiorstwa państwowe i centralne planowanie obecnie przewodzą firmy prywatne i działania rynkowe.
Od połowy lat 90. wymiana handlowa pomiędzy dziesięcioma krajami Europy Środkowej i Wschodniej, które wstąpiły do UE od 2004 roku, i 15 krajami członkowskimi UE znacząco wzrosła. Dążąc do poprawy poziomu życia, nowe państwa UE zdołały pozyskać zagraniczne wsparcie na zwiększenie inwestycji i pobudzenie wzrostu konsumpcji. Z korzyścią dla obydwu stron import nowych krajów członkowskich ze starej UE zwiększył się pięciokrotnie.
Ten wzrost wymiany handlowej wcale nie jest jednokierunkowy. W zintegrowanej Unii Europejskiej, gdzie siła gospodarcza Europy Środkowej i Wschodniej jest coraz bardziej widoczna, eksport z nowych państw członkowskich do firm „15” dzisiaj jest czterokrotnie większy niż w połowie lat 90. Od tego czasu Czechy, Węgry, Polska i Słowacja – cztery potęgi gospodarcze w regionie – odnotowały znaczący skok udziału UE w handlu zagranicznym. W przypadku Polski wzrósł on o 20 procent, a w przypadku Słowacji aż o 60 procent. Integracja gospodarcza Europy Środkowej i Wschodniej postępowała nawet jeszcze szybciej i okazała się nie mniej korzystna. Ostatnia dekada przyniosła Polsce potrojenie eksportu do pozostałych krajów regionu.
Wzmocnienie więzów współpracy handlowej pomiędzy nowymi a starymi krajami UE miało pozytywny wpływ na poziom warunków życia w państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Jeszcze niespełna 15 lat temu dochód na głowę mieszkańca w regionie wynosił jedynie 40 proc. przeciętnej w krajach „15”. Ostatnie dane potwierdzają, że wzrósł on do poziomu 50 proc. średniej UE.
Członkostwo w Unii nie jest naturalnie jedynym wyjaśnieniem umocnienia stosunków gospodarczych pomiędzy nową a starą UE i wzrostem dochodu na głowę mieszkańca w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.