Tereny wyznaczone w programie Natura 2000 obejmują prawie 18 proc. powierzchni kraju i 35 proc. lasów. Na takich terenach gospodarka leśna będzie znacznie ograniczona a niekiedy po prostu niemożliwa. To, według szacunków Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w skali całego kraju, spowoduje ograniczenie pozyskania drewna nawet o 5-6 milionów metrów sześciennych rocznie.
- To olbrzymia liczba, biorąc pod uwagę, że dotychczas rocznie pozyskiwano 32 mln metrów sześciennych - mówi Bogdan Czemko z PIGPD.
Dodaje, że najgorsze jest to, że nikt dotychczas nie określił jakie skutki ekonomiczne i społeczne będzie miała realizacja programu Natura 2000. Już w lipcu ubiegłego roku m.in. taki zarzut postawiła Ministerstwu Środowiska Najwyższa Izba Kontroli. Wytknęła urzędnikom, że nie określili kosztów wdrażania programu i źródeł ich finansowania.A te mogą być poważne. Podczas, gdy np. w Niemczech stosunkowo niewielkie obszary w jednej części są objęte programem, u nas Natura 2000 rozciąga się na wielkich połaciach.
- Lokalnie może to być bardzo poważny problem, bo w niektórych nadleśnictwach nawet 95 procent powierzchni jest objętych programem - mówi jeden z nadleśniczych. - W Borach Tucholskich z wycinki i przeróbki drewna utrzymuje się niemal każda wieś. Działa tam 200 małych firm, które nie mogą kupować drewna gdzie indziej, bo nie dysponują transportem a zakaz wycinania drzew w borach przez pół roku, spowoduje olbrzymie problemy dla tych ludzi - mówi Czemko.
Na ponad 300 tysiącach hektarów nie będzie można prowadzić niemal żadnej gospodarki leśnej, ale utrudnione będzie też życie okolicznych mieszkańców. - Ekolodzy, którzy przygotowują plany obszarów ochrony Natury 2000, wprowadzają niejednokrotnie absurdalne zapisy - twierdzi leśnik, który nie chce podawać nazwiska. W jednym z nadleśnictw, gdyby przyjąć zakazy postulowane przez ekologów, nie można by było wyciąć ani jednego drzewa przez najbliższe 30 lat. W wielu wypadkach pojawiają się propozycje, aby nawet do 3 km od granic ostoi nie można było umieszczać napowietrznych linii energetycznych.