Na liście odszkodowawczej rolników znalazły się już nie tylko dzikie zwierzęta objęte prawem łowieckim czyli np. dziki, ale także bardzo wiele innych gatunków.
W specjalnej opinii w tej sprawie do Komisji Ustawodawczej Senatu RP Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wymienia także: dzikie gęsi, żurawie, borsuki, kruki, kormorany i wydry.
Zdaniem KRIR przy zmienia ustawy o ochronie przyrody powinno zostać to uwzględnione.
Rolnicy w oficjalnym piśmie do senatorów napisali m.in.: „Do Zarządu Krajowej Rady nieustannie docierają głosy ogniskujące się na problemie niewystarczającej ochrony gospodarstw rolnych i prowadzonej w ich ramach produkcji w zakresie zagrożeń związanych ze szkodami wyrządzanymi przez zwierzęta zarówno objęte ustawą Prawo łowieckie powodujące tzw. szkody łowieckie, jak również coraz częściej wskazuje się na zwierzęta, które podlegają jedynie częściowej, nie całorocznej ochronie. W szczególności chodzi tutaj o takie gatunki zwierząt jak: dzikie gęsi, żurawie, borsuki oraz gatunki chronione m.in. kruki, kormorany i wydry. W ocenie samorządu rolniczego odpowiedzialność za szkody wyrządzone za te gatunki zwierząt winien przejąć na siebie Skarb Państwa."
To nie jedyne żądania rolników, bo wcześniej KRIR zwróciła się do resortu ochrony środowiska o zwiększenie środków na odszkodowania za szkody powodowane przez dzikie zwierzęta na polach uprawnych.