Tusk zapowiada repolonizację gospodarki. UE i USA bez przełomu. Cła pozostają, rozmowy utknęły

Premier zapowiada repolonizację rynku i kapitału. Polskie firmy tracą optymizm przez Trumpa, a rozmowy handlowe UE i USA utknęły w martwym punkcie. Tymczasem Rosja żąda aneksji czterech ukraińskich regionów.

Publikacja: 16.04.2025 07:30

W dzisiejszym odcinku podcastu„Twój Biznes” między innymi:

Repolonizacja zamiast zysku? Premier Tusk zapowiada zmianę podejścia do gospodarki

Donald Tusk podczas konferencji EFNI jasno zadeklarował konieczność repolonizacji gospodarki i kapitału. Podkreślił, że celem spółek Skarbu Państwa nie będzie już wyłącznie maksymalizacja zysku, ale wspieranie strategicznych interesów kraju. Choć konkretów zabrakło, zapowiedź ta wzbudziła niepokój wśród inwestorów i analityków. Eksperci obawiają się, że nowe podejście do zarządzania firmami publicznymi może zniechęcić zagraniczny kapitał i zaszkodzić notowanym na giełdzie spółkom.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Czas na repolonizację polskiej gospodarki. Kapitał ma narodowość

Polskie firmy tracą optymizm. Winna wojna handlowa i globalna niepewność

Z badania Global Business Optimism Insights wynika, że optymizm wśród polskich przedsiębiorców jest najniższy spośród 32 badanych państw – spadł z -1 do -13 pkt. Powodem są obawy o wpływ wojny handlowej zainicjowanej przez Donalda Trumpa. Eksperci wskazują, że Polska jako gospodarka silnie zależna od eksportu, reaguje szczególnie wrażliwie na wszelkie wstrząsy globalne. Spadające zaufanie ogranicza inwestycje i plany rozwojowe.

UE i USA bez przełomu. Cła pozostają, a rozmowy utknęły

Negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie przyniosły rezultatów. Strona amerykańska nie zamierza rezygnować z większości ceł, a UE nie chce ustępować w kwestii opodatkowania cyfrowych gigantów i dyrektywy o usługach cyfrowych. Brak postępu w rozmowach grozi pogłębieniem napięć handlowych, które już dziś wpływają na nastroje firm z obu stron Atlantyku.

Rosja stawia warunki: Krym i cztery obwody za „pokój”

Jak ujawnił amerykański wysłannik Steve Witkoff po spotkaniu z Władimirem Putinem, Rosja żąda uznania aneksji Krymu oraz czterech wschodnich obwodów Ukrainy jako warunku zawarcia porozumienia pokojowego. Propozycja, choć jednoznacznie kontrowersyjna, ujawnia determinację Kremla do legalizacji swojej agresji i może skomplikować relacje międzynarodowe – również gospodarcze.

Czytaj więcej

Wysłannik Trumpa po rozmowach z Putinem: Nareszcie. Kreml studzi entuzjazm

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

W dzisiejszym odcinku podcastu„Twój Biznes” między innymi:

Repolonizacja zamiast zysku? Premier Tusk zapowiada zmianę podejścia do gospodarki

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne