Nowy skandal w Brukseli. Posłowie mieli brać łapówki od lobbystów chińskiej firmy

Belgijska prokuratura prowadzi śledztwo, sprawdzające czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa lobbując w Parlamencie Europejskim - podają tamtejsze media.

Publikacja: 13.03.2025 14:06

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli

Foto: Adobe Stock

Belgijska policja prowadzi śledztwo dotyczące tego, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim – informuje serwis „Follow the Money”, a także współpracujące z nim belgijskie redakcje dziennika „Le Soir” i tygodnika „Knack”.

Przeszukania w Belgii i Portugalii. 15 europosłów na radarach śledczych

Według dziennikarzy dziś, w godzinach porannych, w ramach śledztwa przeszukane zostały biura Huawei oraz mieszkania kilkunastu osób w Belgii i poza nią – w sumie ponad 20 adresów. Zatrzymano kilka osób. Śledczy sprawdzają, czy nie doszło do niezgodnego z prawem lobbingu w PE. 

Prokuratura Federalna Belgii wydała już na ten temat oficjalny komunikat. Poinformowała, że około 100 policjantów przeprowadziło dziś 21 przeszukań w regionie stołecznym Brukseli, a także we Flandrii, Walonii oraz Portugalii. 

Czytaj więcej

Unia chce ochrony sieci 5G. To reakcja na tzw. sprawę Huawei

„Kilka osób aresztowano w celu przesłuchania, w związku z ich rzekomym udziałem w aktach czynnej korupcji w Parlamencie Europejskim, a także fałszerstwie i używaniu fałszerstwa. Czynu rzekomo dopuściła się organizacja przestępcza” - czytamy w komunikacie prokuratury. Nie ma w jej komunikacie mowy o chińskim koncernie. To, że o niego chodzi, media podają powołując się na własne ustalenia i wypowiedzi anonimowych rozmówców. 

Na radarach śledczych ma być także około 15 byłych i obecnych europosłów, którzy mieli przyjmować korzyści różnego typu – od biletów na mecze, po luksusowe wycieczki, a nawet gotówkę - w zamian za przychylność dla chińskiej firmy w procesie stanowienia przepisów w Unii Europejskiej.

„Od 2021 r. do chwili obecnej korupcja była praktykowana regularnie i bardzo dyskretnie, pod przykrywką lobbingu komercyjnego i przybierała różne formy, takie jak wynagrodzenia za stanowiska polityczne, a nawet nieproporcjonalnie drogie prezenty, takie jak wydatki na wyżywienie i podróże, czy nawet regularne zaproszenia na mecze piłki nożnej” - podaje prokuratura.

„Wszystko po to, aby w ramach decyzji politycznych, wspierać czysto prywatne interesy handlowe” - czytamy.

„Korzyści finansowe związane z rzekomą korupcją zostałyby prawdopodobnie zmieszane z przepływami finansowymi związanymi z pokryciem kosztów konferencji i wypłacone różnym pośrednikom, w celu ukrycia ich nielegalnego charakteru lub umożliwienia sprawcom uniknięcia konsekwencji działań. Z tego punktu widzenia dochodzenie ma również na celu wykrycie elementów prania pieniędzy (...)” - dodano. 

Co to jest Operation Generation? Zaczęło się od Maroka i Kataru

FTM.eu i belgijskie media nie uzyskały do tej pory komentarza ze strony Huawei. Jak podają, śledztwo ma kryptonim „Operation Generation” i jest odpryskiem trwającego od dwóch lat szerszego postępowania.

W grudniu 2022 r. policja znalazła torby z gotówką w domach europarlamentarzystów. Są oni podejrzani o przyjmowanie łapówek od Maroka i Kataru za promowanie interesów tych krajów w Brukseli.

Huawei to chiński koncern technologiczny. W Polsce znany jest przede wszystkim jako dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej i fotowoltaicznej oraz elektroniki użytkowej – smartfonów, laptopów, urządzeń ubieralnych itp.

W Unii Europejskiej, pod naciskiem Stanów Zjednoczonych, przygotowywano przepisy mające uniemożliwić chińskim firmom sprzedaż sprzętu dla sieci komórkowych nowej generacji.  

Belgijska policja prowadzi śledztwo dotyczące tego, czy reprezentanci chińskiego koncernu Huawei nie złamali prawa, lobbując w Parlamencie Europejskim – informuje serwis „Follow the Money”, a także współpracujące z nim belgijskie redakcje dziennika „Le Soir” i tygodnika „Knack”.

Przeszukania w Belgii i Portugalii. 15 europosłów na radarach śledczych

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Były szef Abercrombie oskarżony o molestowanie seksualne ponad 40 mężczyzn
Biznes
Gdzie wyrzucić opakowanie po mięsie? Nie wszyscy znają te zasady
Biznes
Donald Trump ogłosił, kto zbuduje myśliwce szóstej generacji. To nie Lockheed
Biznes
Wizjoner z Harvardu: Biznes musi postawić się Trumpowi albo pożałuje
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Biznes
UE odrzuca żądania Putina, Kanada chce zbliżenia z Europą
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń