Reklama
Rozwiń

Amunicja artyleryjska ciągle niewypałem. PGZ nie śpieszy się po środki na inwestycje

Choć ustawę o zwiększaniu zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej Sejm przyjął trzy miesiące temu, to do dziś środki nie trafiły do spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Firmy jeszcze nawet nie złożyły odpowiednich dokumentów do MAP.

Publikacja: 26.02.2025 04:35

Amunicja 155 mm

Amunicja 155 mm

Foto: Adobe Stock

Na posiedzeniu rząd podejmie decyzję o rozpoczęciu budowy na wielką skalę zakładów polskiej amunicji – stwierdził Donald Tusk ponad trzy miesiące temu, 19 listopada 2024 r. Tydzień później Sejm przyjął ustawę o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji, która po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę weszła w życie 12 grudnia 2024 r. Jeszcze w tym samym miesiącu z Ministerstwa Obrony Narodowej do Funduszu Inwestycji Kapitałowych, którego dysponentem jest minister aktywów państwowych, przelano 2 mld zł. Kolejny miliard ma trafić do FIK już wkrótce. – Zgodnie z ustawą do 30 czerwca 2025 r. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekaże na rzecz FIK skarbowe papiery wartościowe otrzymane przez Agencję nieodpłatnie 29 grudnia 2023 r. w celu zwiększenia zdolności produkcji amunicji – informują „Rzeczpospolitą” urzędnicy z Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Przemysł zbrojeniowy, czyli prymusa Donalda Tuska nieodrobiona praca domowa
Biznes
Wykuwa się kolejny pancerny gigant w Europie
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI