Teresa Siudem: Szpieg wykrada tajemnice firmy

Dzięki nowym technologiom szpiegostwo gospodarcze jest coraz łatwiejsze. Brak procedur zabezpieczających przed nim, może spowodować dla firmy niepowetowane straty.

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Teresa Siudem: Szpieg wykrada tajemnice firmy

Foto: Adobe Stock

Każde przedsiębiorstwo ma swoje tajemnice. Mogą dotyczyć opracowań nowego produktu, procesów technologicznych, czy bazy klientów. To aktywa firmy. Przejęcie ich przez konkurencję zawsze oznacza straty finansowe, a w najczarniejszym scenariuszu – nawet wyeliminowanie firmy z rynku. W interesie każdego przedsiębiorcy jest więc ochrona tych tajemnic.

Od czego zacząć? Od ustalenia, które dane nie mogą być dostępne „dla wszystkich”, a następnie wdrożenia procedur zabezpieczających. To nie tylko narzędzia służące ochronie przed cyberatakami. Należy przede wszystkim ograniczyć krąg osób, które mają dostęp do tajemnic firmy. Bo chociaż żyjemy w erze technologii, to jednak udział człowieka w udostępnieniu tajemnic zazwyczaj jest nieodzowny. Może być to np. przekazanie danych z dysku, klucza do pomieszczenia. Warto też szkolić pracowników, by wykazywali „czujność”, gdy „nowi znajomi” nadmiernie interesują tym, co dzieje się w firmie, pytają o przyjęte rozwiązania. Każda taka informacja może być ważna dla konkurencji.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży